Aktualitet dhe Lajme

Më i kërkuari në Europë, kush është trafikanti shqiptar që ka ngritur në këmbë policinë europiane (EMRI-FOTO)

Share

Haredin Fejzulla, 58-vjeç, është shqiptari më i kërkuar nga Interpoli. 58-vjeçari është emri në listën e më të kërkuarve në çdo ajon policie të Europës.

Fejzulla u bëi njour për herë të parë në vitin 2013-të, pasi hetuesit zbuluan se ai fitonte miliona euro nga trafiku i lëndëve narkotike.

Haredin Fejzulla u dënua me 9 dhe 4 vjet burgim nga Gjykata e Shkallës së Parë të Brukselit, si dhe 5 vjet nga Gjykata e Apelit të Brukselit, për veprat penale të trafikut të lëndëve narkotike dhe përkatësisë në organizatë kriminale, pra 18 vjet në total.

Kush është Haredin Fejzulla

Një gjyq i vitit 2021 kundër Fejzullait zbuloi se 13 nga plantacionet gjeneruan rreth katër milionë euro, para të cilat besohet se u riinvestuan nga banda.

Haredin Fejzulla ka lindur në Shqipëri, por ka jetuar në Belgjikë për shumë kohë. E gjithë familja e tij ishte e përfshirë në organizim. Me 3 vite burg u dënua edhe djali i tij 31-vjeçar, si ndihmës logjistik dhe roje i plantacioneve.

Vetë Fejzulla ndodhet në arrati që prej 22 shtatorit 2014: që prej asaj kohe ai nuk është parë më në Belgjikë nga policia. Fejzulla shpesh prezantohej si grek dhe përdorte pseudonime greke si ‘Spiros’, ‘Robotis Postolis’ ose ‘Vasileios Samaras’.
Huazuar nga portali Albeu.com

Artikuj të ngjashëm

Back to top button