Aktualitet dhe Lajme

Londër/ Trafik kokaine, dënohet shqiptari i martuar me policen angleze

Share

Burri i një ish-oficere policie është burgosur për shitjen e drogës të stampuar përmes markës së orëve luksoze Hublot.

Julian Agalliu, 47 vjeç, përdori një aplikacion të koduar për të shpërndarë kokainë dhe kanabis përpara se sistemi të godiste nga zbatimi i ligjit ndërkombëtar në vitin 2020. Ai mburrej para shokëve kriminelë se ishte i martuar me oficeren e policisë, Rasvinder Agalliu, 45 vjeç.

Gjykata e kurorës në Woolwich mësoi se kokaina u gjet në shtëpinë e tyre në Hadley Wood, në Londrën Veriore. Shqiptari Agalliu u dënua me 18 vjet burg për furnizim me drogë i kryer në bashkëpunim dhe mbajtje kokaine dhe pasuri kriminale.

Gruaja e tij, një modele dhe trajnere personale, u përjashtua nga forcat Met të Londrës dhjetorin e kaluar pasi më shumë se 27,000 £, para të thata, u gjetën në shtëpinë e çiftit në vitin 2020.

Prokurori William Davis tha: “Agalliu dhe McNeil-Duncan u identifikuan si përdorues të EncroChat. Ato pajisje janë përdorur për të organizuar furnizimin e sasive të mëdha të kokainës dhe kanabisit.

Ishte një sistem komunikimi i sigurt e përdorur nga kriminelët e organizuar. Ata besonin se kjo i mbante jashtë mundësive të përgjimit dhe si rezultat arrestimit nga agjencitë ligjzbatuese. Një faktor që rëndon më tej situatën është përdorimi i metodave të sofistikuara të teknologjisë për të shmangur zbulimin.”