Aktualitet dhe Lajme

Lirohen 50 tifozët italianë që kërkonin të sulmonin shqiptarët: futbolli mendohet se ishte një justifikim

Share

Rreth 50 tifozët italianë të arrestuar për qëllime parandaluese dje para ndeshjes Itali-Shqipëri në Dortmund, ndeshjen hapëse e Grupit B të Kampionatit Europian të Futbollit, janë lënë të lirë gjatë natës. Materiali i gjetur nga policia gjermane në terren (thika, bomba letre dhe kapuç) nuk ishte e mundur t’i atribuohej përgjegjësisë së tyre. Mbështetësit e Italisë tani janë të lirë të qarkullojnë në Gjermani edhe pse janë këshilluar të kthehen në Itali. Nuk është e sigurt nëse në bazë të planit të tyre për të hyrë në kontakt me tifozët shqiptarë ka një lidhje mes bandave ultras dhe nëse ata kanë lënë takim nëpërmjet internetit në Dortmund.

Lexo më tejU kapën me thiκa dhe fishekzjarrë, policia gjermane arreston 50 tifozë italianë

Prej disa kohësh, pas kombëtares së të kaltërve, është shfaqur një grup i cili e quan veten ‘Ultras d’Italia’, me rrënjë territoriale me origjinë në veri-lindje, por edhe në jug, veçanërisht në Catania, që ka qenë përgjegjëse për veprimet demonstrative të lidhura me ambjentet e të djathtës ekstreme dhe të Casapound. Futbolli do të ishte vetëm një justifikim dhe një tabelë tingëlluese, aq sa disa nga rreth pesëdhjetë tifozët italianë të ndalur nuk kishin as bileta për të parë mbrëmë ndeshjen Itali-Shqipëri në stadiumin e Dortmundit.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button