Aktualitet dhe Lajme

Juventus, gati kontrata për Thiago Motta: javën tjetër firma me shifra “modeste”

Share

Shumë pak mungon që ardhja e Thiago Motta në pankinën e Juventus të zyrtarizohet. Javën e ardhshme, raporton Sky Sport, ish-trajneri i Bolonjës do të nënshkruajë kontratën trevjeçare me bardhezinjtë në Lisbonë, ku aktualisht 41-vjeçari po udhëton me motorin e tij (ai gjithashtu u ndal në Barcelonë për të përshëndetur babain dhe vëllain e tij). Njoftimi mund të arrijë të martën: Thiago Motta duhet të fitojë rreth 3.5 milionë euro neto në sezon, plus bonuse.

Të enjten e kaluar mbërriti njoftimi zyrtar për mosrinovimin e kontratës me Bolonjën me pasojë lamtumirën pas një sezoni fantastik të kryesuar me kualifikimin për në Champions League. Ai do të zërë vendin e Max Allegri, i cili ndërkohë kërkon një zgjidhje paqësore me Juventus pas shkarkimit pas Kupës së Italisë për të mos përfunduar në gjyq. Klubi piemontez i tha jo propozimit të parë të trajnerit livornez.

Pas nënshkrimit, për Thiago Motta do të jetë koha për diskutime me drejtorin Giuntoli me merkaton në qendër. Duhet të kuptohet se çfarë do të ndodhë me kontratat e Rabiot (skadon më 30 qershor 2024) dhe Chiesa (skadon më 30 qershor 2025), ndërsa për blerjen e Di Gregorio dhe Calafiori, bardhezinjtë janë shumë përpara konkurrencës. Pritet gjithashtu një lëvizje për çdo repart në mesfushë dhe sulm: Koopmeiners dhe Zirkzee janë ëndrrat, por vetëm një prej tyre do të arrijë.

Lexo më tej: Juventus zgjedh trajnerin e ri: akord dy vjeçar prej 3,5 milionë euro me Thiago Motta

Për këtë arsye, po vlerësohen edhe alternativat si Samardzic, një obsesion i vjetër i bardhezinjve. Shumë do të varet edhe nga shitjet. Maksimizimi i largimeve është një hap kyç për të rritur buxhetin e pronësisë për merkaton, që tani vërtitet rreth 30-40 milionë euro.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button