Aktualitet dhe Lajme

Greqia nën pushtetin e zjarreve/ Temperaturat e larta dhe era e fortë po favorizojnë disa vatra

Share

Një zjarr i favorizuar nga erërat e forta shpërtheu në ishullin grek të Serifos të dielën, duke bërë që autoritetet të urdhërojnë disa fshatra të evakuohen. Gati një duzinë zjarrfikësish me katër automjete luftuan me zjarrin në ishullin e Egjeut që shpërtheu në bimësi të ulët, por u përhap shpejt mes erërave të forta.

Nën temperaturat e larta dhe me erë në pjesën më të madhe të vendit, rreth 50 zjarre shpërthyen të shtunën dhe autoritetet këshilluan njerëzit të qëndrojnë jashtë zonave pyjore. Një zjarr në një zonë pyjore malore jashtë kryeqytetit grek u vu nënkontroll të shtunën, por rreth 160 zjarrfikës ende po luftojnë për të shuar flakët, thanë zyrtarët.

Shpejtësitë mbi 100 km/h penguan përpjekjet e tyre për të kontrolluar zjarrin në malin Parnitha, rreth 20 km (12 milje) në veri të Athinës, i cili kishte kërcënuar të përhapej në një rezervat natyror, ndërkohë që planet për transportimin e ujit ndaluan së funksionuari gjatë natës.

“Zjarri nuk ka asnjë front aktiv, por ne kemi ende një rrugë të gjatë për të bërë dhe do të punojmë për të gjithë natën,” tha Ministri i Mbrojtjes Civile Vassilis Kikilias në një deklaratë për mediat.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button