Aktualitet dhe Lajme

Franca evakuon më shumë se 170 shtetas dhe rreth 70 njerëz të kombësive të tjera nga Haiti

Share

Franca ka evakuar më shumë se 170 shtetas dhe rreth 70 njerëz të kombësive të tjera nga Haiti i shkatërruar nga dhuna me helikopterët e ushtrisë franceze, tha të mërkurën Ministria e Jashtme.

“Më shumë se 170 shtetas francezë dhe rreth 70 njerëz të kombësive evropiane dhe të tjera në një situatë të cenueshme” u dërguan me avion, thuhet në një deklaratë.

Ata janë dërguar të gjithë në një “varkë të marinës që do t’i transportojë sot në Fort-de-France” në territorin francez jashtë shtetit të Martinique, shtoi ai. Rreth 1,100 qytetarë francezë jetojnë në Haiti, shumë prej tyre me shtetësi të dyfishtë, sipas ministrisë së jashtme. Parisi njoftoi fillimisht fluturimet të dielën, duke thënë se njerëzit që duan të largohen duhet të kontaktojnë ambasadën në Port-au-Prince.

Port-au-Prince është tronditur nga betejat në rrugë që shpërthyen në fund të shkurtit, duke shkaktuar dorëheqjen në fillim të këtij muaji të kryeministrit Ariel Henry. Largimi i tij, një kërkesë kyçe e një aleance bandash të armatosura që tani kontrollojnë pjesën më të madhe të kryeqytetit, nuk e ka pakësuar dhunën.

Haitianët po vuajnë mungesa serioze ushqimore gjatë pritjes për formimin e një qeverie të re tranzitore.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button