Aktualitet dhe LajmeLajme nga DibraPërditshmëriShqipëriaSport dhe Fitnes

Fiton Korabi…!

Share

Skuadra e zemres Korabi ka fituar sot ndaj Erzenit ne ndjeshjen per Kampionatin e Shqiperise me rezultatin e bukur  final 2-0 , ku shenuan per Korabin, Xhuliano Skuka ne min e 68 dhe Albi Xhebrahimi ne min e 84.

 

Stadiumi nuk ishte mbushur per arsye protokollesh te Covid -19 por  tifozeria dibrane ishte e pranishme jashte tij.

 

Informacion qe duhet ta dini : Kupa e Shqipërisë është kompeticioni më i rëndësishëm futbollistik me eleminim direkt në Shqipëri. Kompeticioni nisi në 1938 si Kupa e Mbretit. Pas një viti me fillimin e Luftës së dytë Botërore veprimtaritë futbollistike në Shqipëri u luajtën të limituara dhe kupa u pezullua. Rinisi përsëri në 1948 si “Kupa e Republikës” dhe pas vitit 2005 quhet “Kupa e Shqipërisë”. Sot është gara e dytë më e rëndësishme në Shqipëri pas Superligës. Fituesi i kupës fiton automatikisht të drejtën për të marrë pjesë në raundin e parë të kualifikimit në Ligën e Europës ndërsa finalisti nuk fiton pjesëmarrje në kupat Europiane, përjashto rastin kur kampioni është njëkohësisht edhe fitues i kupës.

Një kafe nga ju!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button