Aktualitet dhe Lajme

“Fantazmat” e TikTok të Indisë, ç’ndodh kur 1 aplikacion ndalohet

Share

TikTok ishte një nga aplikacionet më të njohura të Indisë, derisa u ndalua në vitin 2020. Është një mësim për atë që mund të ndodhë nëse një ndalim i tillë do të vihet në jetë edhe në SHBA.

Sipas mediave të huaja, katër vjet më parë, India ishte tregu më i madh i TikTok. Aplikacioni krenohej me një bazë në rritje prej 200 milionë përdoruesish, nënkultura të lulëzuara dhe nganjëherë mundësi ndryshimi të jetës për krijuesit dhe ndikuesit. TikTok dukej i pandalshëm, derisa tensionet e ndezura në kufirin midis Indisë dhe Kinës shpërthyen në dhunë vdekjeprurëse.

Pas përleshjes kufitare, qeveria indiane e ndaloi aplikacionin më 29 qershor 2020. Pothuajse brenda natës, TikTok u zhduk. Por llogaritë dhe videot e TikTok indian janë ende në internet, të ngrira në kohë kur aplikacioni sapo ishte shfaqur si një gjigant kulturor.

Ylli i TikTok-ut ekzekutohet me armë zjarri jashtë shtëpisë në Irak, pamjet nga momenti i vrasjes
Në disa mënyra, ai mund të ofrojë një pamje paraprake të asaj që mund të shtrihet në horizont në Shtetet e Bashkuara. Më 24 prill, Presidenti Joe Biden nënshkroi një projekt-ligj që mund të ndalonte përfundimisht TikTok nga SHBA, duke shënuar një kapitull të ri pas vitesh kërcënimesh dhe legjislacioni të dështuar.

Ligji kërkon që kompania që zotëron TikTok, Bytedance, të shesë aksionet e saj në aplikacion brenda nëntë muajve të ardhshëm, me një periudhë mospagimi prej tre muajsh, ose do të përballet me një ndalim të mundshëm në vend. Bytedance thotë se nuk ka ndërmend të shesë platformën e mediave sociale dhe është zotuar të kundërshtojë legjislacionin në gjykatë.

Ndalimi i një aplikacioni masiv të mediave sociale do të ishte një moment i paprecedentë në historinë amerikane të teknologjisë, megjithëse beteja e afërt gjyqësore aktualisht e lë të pasigurt fatin e TikTok. Por përvoja indiane tregon se çfarë mund të ndodhë kur një vend i madh fshin TikTok nga telefonat inteligjentë të qytetarëve të tij.

As India nuk është i vetmi vend që ka ndërmarrë hapin, në nëntor 2023, Nepali njoftoi gjithashtu një vendim për të ndaluar TikTok dhe Pakistani ka zbatuar një numër ndalimesh të përkohshme që nga viti 2020. Ndërsa 150 milionë përdoruesit e aplikacionit në SHBA kalojnë nëpër video në harresë, historia e ndalimit të TikTok në Indi tregon se përdoruesit përshtaten shpejt, por gjithashtu se kur TikTok vdes, shumë nga kultura e tij vdes me të.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button