Aktualitet dhe Lajme

ESPN: Shqipëria, kundër të gjitha parashikimeve në “grupin e ferrit”

Share

E vendosur në një nga grupet më të frikshme të Euro 2024, Shqipëria shkon në ndeshjen e saj të fundit të kësaj fazë kundër Spanjës të hënën me një fije shprese për të arritur në raundet me eliminim të drejtpërdrejtë për herë të parë në historinë e saj.

Pas humbjes së ngushtë ndaj Italisë dhe barazimit me Kroacinë, një fitore kundër skuadrës spanjolle që tashmë udhëheq grupin dhe që pritet të ndërrojë skuadrën e saj do të vuloste kalimin e tyre në 16-she. Madje edhe një barazim mund të mjaftonte nëse Kroacia dështon të mposhtë Italinë dhe rezultatet në grupet e tjera shkojnë në favor të tyre, duke i lejuar ata të përparojnë si një nga ekipet më të mira të vendeve të treta me 2 pikë.

Do të përfaqësonte një arritje të jashtëzakonshme për një komb me një popullsi prej rreth 2.8 milionë banorësh që paraqitet në Kampionatin e tyre të dytë Evropian. E vendosur mes Kepit të Gjelbër dhe Burkina Fasos në vendin e 66-të të renditjes së FIFA-s, vetëm Gjeorgjia renditet më poshtë se Shqipëria në këtë turne, megjithatë këto dy skuadra kanë ofruar argëtimin më të madh në Gjermani deri më tani.

E grupuar së bashku me Spanjën, Italinë dhe Kroacinë, të cilat bëjnë pjesë në top 10-shen e renditjes së FIFA-s, Shqipëria shihej e eliminuar në mënyrë të kuptueshme. Megjithatë, sapo filloi të luajë futboll, u bë shpejt e qartë se ata do të kishin një rol për të luajtur në Grupin B. Atyre iu deshën vetëm 23 sekonda për të shënuar kundër Italisë në ndeshjen hapëse. Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë të historisë së Kampionatit Evropian për meshkuj. Italia luftoi për të fituar 2-1, por ishte një paraqitje që krijoi besimin tek Shqipëria se edhe e pamendueshmja ishte e mundur.

Më shumë se 50 mijë tifozë të Shqipërisë morën pjesë në atë ndeshje në Dortmund. Ulërimat sa herë që Bajrami apo Jasir Asani kapnin topin dhe tentonin të vraponin kundër kundërshtarëve të tyre italianë shtonin emocionin dhe ndjenjën e çdo gjëje të arritshme.

Ishte ndoshta ajo mbështetje dhe besim që i shtyu ata në një barazim kundër Kroacisë në ndeshjen e tyre të dytë. Kroacia shënoi 2 herë për të përmbysur golin e parë të Qazim Laçit, por Shqipëria nuk u mposht dhe shënoi golin dramatik të barazimit në minutën e 95-të me anë të Klaus Gjasulës, i cili më herët kishte shënuar autogol pasi hyri si zëvendësues. Ishte goli i tretë i Shqipërisë në finale. Vetëm Gjermania, Portugalia, Spanja dhe Zvicra shënuan më shumë se 2 gola ndeshjet e para të grupit.

Ky gol hapi rrugën për festime të çmendura në Hamburg, ku u luajt ndeshja, në kryeqytetin shqiptar të Tiranës dhe në qytete të tjera gjermane ku mbështetësit ose jetojnë ose kanë ngritur bazat e tyre për finalet. Në Dyseldorf, ku do të përballen të hënën me Spanjën, qindra tifozë të veshur me flamuj kuqezi performuan valle tradicionale shqiptare me një daulle për të festuar rrafshuesin e Gjasulës.

Festa do të ishte edhe më e madhe nëse ata do të kishin arritur të siguronin fitoren e tyre të dytë në një Europian. Fitorja e tyre e vetme e mëparshme ishte kundër Rumanisë në Euro 2016. Tani fitorja e dytë dukej e mundur teksa Kroacia ishte e lëkundur.

“Në minutat e fundit ne patëm mundësi për të fituar ndeshjen dhe, nëse do të kishte pasur më shumë minuta, mund të kishim bërë më shumë”, – tha trajneri i Shqipërisë, Sylvinho. Për Shqipërinë do të thotë shumë të jesh në Gjermani. Madje, kryeministri Edi Rama ka pezulluar punën në parlamentin e vendit për 10 ditë për të mundësuar që më shumë se 100 ministra dhe deputetë të marrin pjesë në ndeshjet kundër Italisë, Kroacisë dhe Spanjës.

LEXO EDHE: “AS”: Skandal në Shqipëri, Europiani paralizon politikën e vendit

Nga skuadra aktuale, vetëm 8 lojtarë kanë lindur në Shqipëri. 5 kanë lindur në Zvicër dhe të tjerët në Gjermani, Greqi, Itali, Spanjë, Maqedoni, Kosovë dhe Angli. Janë ndoshta lidhjet me Italinë që janë më të fortat.

10 nga 26 lojtarët shqiptarë që janë në Gjermani luajnë në Itali, 9 prej tyre luajnë në Serinë A, duke përfshirë yllin, mesfushorin e Interit, Kristjan Asllani. Një nga gjuhët dominuese brenda dhomës së zhveshjes është italishtja. Emra të tjerë të shquar përfshijnë ish-sulmuesin e Barcelonës, Rey Manaj dhe sulmuesin e lindur në Chelsea Slough, Armando Broja, por është një ekip që shkëlqeu si grup në kualifikimin për turne.

LEXO EDHE: Dy bileta për Hamburg/ Begaj dhe Balla sajojnë vizita shtetërore në Gjermani

Trajneri dhe ish-lojtari i Brazilit, Sylvinho, i ndihmuar nga ish-shoku i tij i skuadrës në Manchester City, Pablo Zabaleta, preferon ta vendosë ekipin në një formacion 4-3-3, duke luajtur në kundërsulm. Ata humbën vetëm një herë në 8 ndeshje për t’u kualifikuar përpara Çekisë dhe Polonisë. Kur Edi Rama po rritej nën sundimin represiv të Enver Hoxhës në Shqipërinë komuniste, ai shikonte Kupën e Botës në 1982 në atë që ai e quajti një “rrjet i errët” i operuar nga RAI, transmetuesi shtetëror italian. Ai thotë: “Futbolli ishte imazhi i një bote tjetër për ne, shansi për të parë një pasqyrë në lëvizje, një ëndërr e ndaluar”.

Për brezat e rinj, ajo ëndërr nuk është më e ndaluar. Goli i hershëm i Bajramit dhe goli i vonë i Gjasulës janë momente historie dhe frymëzimi. Skuadra aktuale mund të përfitojë nga shkolla e futbollit e të gjithë Evropës, por shpresa është që momente të tilla të nxjerrin më shumë talente vendase në vitet e ardhshme.

Mund të ketë ende momente të tjera të mëdha duke ardhur. Shqipëria duhet të mbyllë punën e saj në Düsseldorf kundër një prej skuadrave më të mira të turneut deri më tani, por Spanja tashmë ka siguruar vendin e parë në Grupin B dhe trajneri Luis de la Fuente pritet të lërë pushim lojtarët. Mesfushori Rodri do të humbasë ndeshjen për shkak të një pezullimi dhe lojtarëve të tjerë mund t’u jepet një pushim përpara raundeve me eliminim.

LEXO EDHE: “Linçimi i Hysajt”/ Çfarë tregon për shoqërinë tonë dhe VIP-at e saj

Shqipëria ka treguar ndaj Italisë dhe Kroacisë se është gati për luftë dhe do të ketë sërish pjesën më të madhe të mbështetjes kundër Spanjës në “Düsseldorf Arena”. Fakti që ata hyjnë në ndeshjen e fundit të grupit me shpresën për kalimin në raundet me eliminim është vërtetim për vendimin e shqyrtuar shpesh për të zgjeruar finalet në 24 ekipe në vitin 2016. Gjeorgjia, njëra skuadër e renditur më poshtë se Shqipëria në këtë turne, gjithashtu mund të vazhdojë të përparojë në një tjetër histori frymëzuese duke pasur parasysh dominimin e skuadrave evropiane perëndimore në futbollin për klube dhe atë ndërkombëtar.

“Jam shumë i lumtur që jemi ende në garë për të kaluar fazën e grupeve”, – tha Sylvinho përpara ndeshjes me Spanjën. “Pothuajse askush nuk besonte se ne do të ishim në gjendje të konkurronim. Disa njerëz mendonin se do të pësonim 3 ose 4 gola në çdo ndeshje, por ja ku jemi, ende në garë.” ©Marrë nga ESPN, përshtati në shqip LAPSI.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button