Aktualitet dhe Lajme

EMRAT/ 6 kandidatë që mund të zëvendësojnë Biden përballë Trump

Share

Performanca katastrofike e Joe Biden në debatin e parë presidencial ka rindezur shqetësimet e demokratëve. Gjatë debatit, teksa presidenti dukej i lodhur dhe konfuz, drejtuesit e partisë shkëmbenin mesazhe të shqetësuar, duke pyetur se çfarë mund të bënin në kuadër të zgjedhjeve të 5 nëntorit.

“Ai dukej i çorientuar. Do të ketë shumë diskutime nëse ai do të lejohet të vazhdojë garën” – tha konsulenti politik David Axelrod, njeriu që ndihmoi në zgjedhjen e Barack Obamës. Dhe nëse demokratët vazhdojnë të mbështesin publikisht kandidaturën e Biden, ata privatisht janë duke pyetur se çfarë duhet të bëjnë.

Nuk ka ndodhur kurrë që një kandidat të dorëzohet në këtë pikë të fushatës elektorale. Ka shumë mundësi që ky të rezultojë një vendim i dështuar. Nëse do të bëhej e nevojshme, Biden do të qëndronte në detyrë deri në fund të mandatit të tij siç ndodhi me Lyndon Johnson në 1968, por delegatët që Biden ka fituar gjatë zgjedhjeve paraprake, 95% e totalit prej 4000 do të riktheheshin për marrë një tjetër vendim. Zëvendësuesi mund të zgjidhet gjatë konventës së gushtit në Çikago, ndërsa nëse Biden tërhiqet pas konventës, atëherë do t’i takonte partisë që të zgjidhte pasardhësin e tij.

Megjithatë nuk ka shumë emra të gatshëm për të kërcyer “vallen presidenciale” dhe ata duhet të luftojnë për të fituar votën e delegatëve të lënë nga Biden.

Hipoteza më konkrete është nënpresidentja Kamala Harris, edhe pse rregullat e partisë nuk i japin asaj ndonjë avantazh nëse Biden vendos të tërhiqet. Ajo nuk do të merrte automatikisht delegatë, por presidenti mund të përpiqet të ndikojë në këtë proces duke i dhënë asaj miratimin e tij.

Kamala Harris

Më i pëlqyeri mes demokratëve duket se është guvernatori i Kalifornisë Gavin Newsom. Relativisht i ri, i pashëm, me profil kombëtar edhe pse është prekur nga disa skandale. Newsom ishte në Atlanta dhe përsëriti para gazetarëve se partia mbetet e bashkuar rreth Presidentit.

Gavin Newsom
Gavin Newsom

Emri i tretë është ai i guvernatores së Miçiganit, Gretchen Whitmer, e njohur mbi të gjitha sepse gjatë Covid-it ajo iu kundërvu me mjeshtëri Donald Trump, i cili nxiti protesta kundër kufizimeve që ajo kishte vendosur. Ajo është e njohur edhe për një tentativë rrëmbimi nga një milici private dhe që çoi në pranga 6 persona.

Gretchen Whitmer, governatrice del Michigan
Gretchen Whitme

Më pas janë disa emra në rreshtin e dytë: guvernatori i Pensilvanisë, Josh Shapiro, ai i Illinois, J.B Pritzker dhe kongresmeni i Kalifornisë, Ro Khanna.

Në fund, është sugjerimi i përjetshëm i Michelle Obamës, i rilançuar nga shumë njerëz, por i refuzuar – më shumë se një herë – nga vetë ish-zonja e parë, e cila pretendon se nuk ka ndërmend të kthehet në Shtëpinë e Bardhë. ©LAPSI.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button