Aktualitet dhe Lajme

Ekspertët: Ulet standardi i jetesës në Gjermani pas pushtimit rus të Ukrainës

Share

Goditja energjetike e shkaktuar nga pushtimi rus i Ukrainës ka çuar në kolapsin më të madh të standardeve të jetesës në Gjermani, që nga Lufta e Dytë Botërore dhe një rënie të prodhimit ekonomik të krahasueshëm me krizën financiare të vitit 2008.

Në një dokument të përbashkët të krijuar për të nënvizuar thellësinë e krizës ekonomike në fuqinë e dikurshme të Evropës , dy ish-këshilltarë ekonomikë të qeverisë gjermane kanë thënë se pagat reale në vend ranë më tej në vitin 2022 se në çdo vit që nga viti 1950, shkruan The Guardian.

Një dështim për të mbrojtur industrinë gjermane nga rritja e çmimit të energjisë mund t’i kthejë vitet 2020 në “një dekadë të humbur për Gjermaninë” dhe të nxisë më tej rritjen e ekstremit të djathtë populist Alternativa für Deutschland (AfD), paralajmëruan autorët në një dokument pune të botuar nga Forumi për një ekonomi të re.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button