Aktualitet dhe Lajme

Ekspertët tregojnë pijen që po shkatërron cilësinë e gjumit

Share

Kur bëhet fjalë për një gjumë të mirë, ka shumë gjëra që na thuhet të provojmë. Disa ekspertë pohojnë se ngrënia e kivit para gjumit ose hapja e dritares mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë më shpejt.

Nga ana tjetër, na është thënë se ka disa gjëra që duhet të shmangim para gjumit, në mënyrë që të flemë lehtësisht.

Mund të ndiheni super të përgjumur pasi keni pirë një litër birrë ose një gotë verë, por rezulton se alkooli mund t’ju prishë edhe gjumin e natës.

Ekspertët e gjumit në Bed Kingdom kanë zbuluar shkaqet e mundshme të pagjumësisë dhe një prej tyre lidhet me zakonet e pirjes së alkoolit dhe konsumimit të nikotinës.

Ekspertët e gjumit shpjeguan: Ndërsa alkooli shpesh mund t’ju bëjë të bini në gjumë më shpejt, pirja e tij afër kohës së gjumit mund të shkaktojë gjumë të fragmentuar dhe mund të jetë shkaku i zgjimit të shpeshtë gjatë natës. Studimet kanë zbuluar se pirja e alkoolit brenda katër orëve pas gjumit mund të ndikojë negativisht në vazhdimësinë dhe kohëzgjatjen e gjumit.

Nëse keni probleme me gjumin, përpiquni të pini pijen tuaj të fundit rreth katër orë para se të shkoni në shtrat. Në këtë mënyrë trupi juaj ka pasur kohë të mjaftueshme për të tretur dhe metabolizuar alkoolin përpara se të përpiqeni të bini në gjumë.

Studimet kanë treguar gjithashtu se konsumimi i nikotinës para gjumit lidhej me pagjumësinë, sepse ndikon në aftësinë e trupit për të qëndruar në gjumë.

Ekspertët shpjeguan: Kafeina vepron duke bllokuar efektet e adenozinës, një neurotransmetues që natyrshëm krijohet në trup gjatë ditës dhe krijon presion për të fjetur.

Ndërsa mund ta dini tashmë se konsumimi i kafeinës mund të pengojë aftësinë tuaj për të fjetur, mund të mos e dini se sa kohë qëndron në sistemin tuaj.

Sipas një studimi i cili u botua në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë, u zbulua se kafeina qëndron pesë orë tek individët e shëndetshëm.

Nëse pagjumësia ndikon në jetën tuaj të përditshme dhe ka qenë një problem për më shumë se një muaj, dhe nuk lidhet me një faktor të tillë si konsumimi i alkoolit dhe nikotinës, ekspertët rekomandojnë që të bëni një vizitë tek mjeku.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button