Aktualitet dhe Lajme

Diogo Dalot beson se ylli i Arsenalit ka nivelin më të lartë të inteligjencës në futboll

Share

Në një intervistë për Goal.com, ylli i Manchester United, Diogo Dalot, foli për të gjitha. Që prej hapave të tij të parë në karrierë e deri tek nënshkrimi me Manchester United dhe ftesa nga kombëtarja e Portugalisë.

Mes të tjerash, Dalot u pyet për të dhënë mendimin e tij se cili është lojtari me inteligjencën më të lartë në futboll.

Përgjigjja e tij për shumëkënd mund të jetë një befasi, por reprezentuesi portugez pa hezituar dha emrin e Kai Havertz.

Pavarësisht skepticizmit fillestar, trajneri i Arsenalit, Mikel Arteta, ishte i sigurt në zgjedhjen e tij kur vendosi për transferimin e Havertz, dhe tani gjermani ka dëshmuar se është një aset i çmuar për “Topçinjtë”.

Havertz u ballafaqua me disa vështirësi në fillimet e tij si lojtar i Arsenalit, ndërsa tifozët po e vënin në dyshim impaktin e tij në lojë.

Performancat e jashtëzakonshme të Havertz së fundmi duket se kanë tërhequr vëmendjen jo vetëm nga tifozët, por edhe nga kolegët e tij.

Për këtë arsye, Dalot dha emrin e tij si lojtari më inteligjent në futboll, një vlerësim për të cilin Havertz duhet të ndihet krenar. /Telegrafi/
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button