Aktualitet dhe Lajme

Deschamps përzien emrat dhe përvojat te Franca, del lista e të grumbulluarve të “Euro 2024”

Share

Misteri është zgjidhur. Didier Deschamps njoftoi të enjten në mbrëmje një listë me njëzet e pesë blutë që do të luajnë “Euro 2024” në Gjermani (nga 14 qershori deri më 14 korrik).

Ashtu siç pritej, trajneri zgjodhi të thërriste për herë të parë sulmuesin e ri parizien Bradley Barcola (21 vjeç) dhe do të kujtonte krahun e majtë të Real Madridit, Ferland Mendy, i cili nuk e ka veshur fanelën franceze që nga shtatori i vitit 2022. Por ai pati edhe një surprizë të madhe: rikthimin e N’Golo Kanté.

Në moshën 33-vjeçare, mesfushori i Al-Ittihad pati një sezon të plotë në Arabinë Saudite, pa ndonjë dëmtim të madh, dhe Deschamps konsideron se ai ka evoluar në një nivel mjaft konkurrues për t’u përfshirë në grupin Blu për Euro. Kampioni i botës 2018 (53 ndeshje) nuk e kishte veshur fanelën trengjyrësh që nga qershori i vitit 2022, gjatë humbjes kundër Danimarkës në Ligën e Kombeve (1-2).

Nga ana tjetër, skuadra franceze do të duhet të bëjë pa parizienin Lucas Hernandez,  viktimë e një këputjeje të ligamentit të kryqëzuar të përparmë në gjurin e majtë. Dhe shpreson për një rikthim në formë në kohë për Aurélien Tchouaméni (këmbë), i pasigurt për finalen e Champions League, Kingsley Coman, i dëmtuar në ngjitësin e djathtë dhe Mike Maignan (aduktorë).

Portierë (3): Alphonse Areola (West Ham) Mike Maignan (AC Milan), Brice Samba (RC Lens)

Mbrojtës (8): Jonathan Clauss (Marseille), Theo Hernandez (AC Milan, ITA), Ibrahima Konaté (Liverpool, ANG), Jules Koundé (FC Barcelone, ESP), Ferland Mendy (Real Madrid, ESP), Benjamin Pavard (Inter, ITA), William Saliba (Arsenal, ANG), Dayot Upamecano (Bayern Munich, GER)

Mesfushorë (7): Eduardo Camavinga (Real Madrid), Youssouf Fofana (Monaco), Antoine Griezmann (Atletico Madrid, ESP), N’Golo Kante (Al-Ittihad, ARS), Adrien Rabiot (Juventus Torino, ITA), Aurelien Tchouaméni (Real Madrid, ESP), Warren ( Paris-SG )

Sulmues (7): Bradley Barcola (Paris SG), Kingsley Coman (Bayern Munich, GER), Ousmane Dembele (Paris SG), Olivier Giroud (AC Milan, ITA), Randal Kolo Muani (Paris SG), Kylian Mbappe ( Paris SG ), Marcus Thuram (Inter, ITA).


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button