Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëri

Deri tani 130 të vdekur, tërmeti i fortë godet Afganistanin dhe Pakistanin

Share

Një tërmet i fuqishëm raportohet të ketë goditur Afganistanin.

Lajmin e bën të ditur autoriteti i menaxhimit të fatkeqësive të vendit, sipas të cilit tërmeti ishte me magnitudë 6.1 ballë.

Si pasojë e lëkundjeve të forta, të paktën 130 persona kanë ndërruar jetë.

Nga ana tjetër, Shërbimi Gjeologjik i SHBA-së (USGS), thotë se tërmeti tronditi pjesën e Afganistanit lindor dhe pjesë të Pakistanit gjatë orëve të para të së mërkurës.

Numri i të vdekurve ka të ngjarë të rritet, thanë mediat.

Tërmeti goditi rreth 44 km (27 milje) nga qyteti i Khost në Afganistanin juglindor dhe ishte në një thellësi prej 51 km (31 milje), sipas USGS.

Lëkundjet u ndjenë në një distancë prej rreth 500 km (310 milje) nga rreth 119 milionë njerëz në Pakistan, Afganistan dhe Indi, tha Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC) në një postim në Twitter.

Ajo u ndje në kryeqytetin e Afganistanit Kabul, si dhe në kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad, sipas llogarive të dëshmitarëve të postuara në faqen e internetit të EMSC dhe nga përdoruesit në Twitter.

“Lëkundje të forta dhe të gjata,” postoi një dëshmitar në EMSC nga Kabuli. “Ishte e fortë,” një tjetër dëshmitar postoi nga Peshaëar në Pakistanin veriperëndimor./albeu.com/

Një kafe nga ju!

Back to top button