Aktualitet dhe LajmeBotaLajmi i funditPërditshmëri

Çfarë u vendos? Përfundojnë bisedimet Rusi-Ukrainë

Share

Përfaqësuesit rusë dhe ukrainas kanë përfunduar bisedimet e zhvilluara në Bjellorusi që synojnë ndërmjetësimin e paqes në mes të konfliktit në vazhdim.

Të dyja palët do të kthehen në kryeqytetet e tyre për konsultime përpara një raundi të dytë bisedimesh, i cili mund të zhvillohet në ditët në vijim, agjensia e lajmeve Reuters citon lajmin Belta të Bjellorusisë.

Pritjet për një zgjidhje paqësore nuk ishin të larta përpara takimit të së hënës.

Ukraina tha se donte një armëpushim dhe tërheqje ruse, ndërsa Kremlini tha se nuk do të shpallte qëndrimin e saj. Negociatorët e Rusisë kanë folur për arritjen e një marrëveshjeje që është në interes të të dyja palëve. /abcnews.al/

Back to top button