Aktualitet dhe Lajme

Adoleshenti në krizë nervore thërret policinë, efektivët e vrasin! Nëna kërkon drejtësi: Iu luta të mos e qëllonin…

Share

“Ju lutem mos qëlloni,” iu lut Notan Eva Costa, një emigrante 48-vjeçare nga Bangladeshi që jeton në Queens, dy oficerëve të policisë së qytetit të Nju Jorkut që hynë në shtëpinë e saj pasi djali i saj adoleshent thirri 911.

E shtrirë në dysheme, nëna e dy fëmijëve shtriu dorën drejt oficerëve, në zërin e saj dëgjohej tmerri dhe shqetësimi. Ishte tepër vonë. Një nga oficerët e policisë qëlloi me armë të paktën katër herë, duke plagosur për vdekje 19-vjeçarin Win Rozario.

Oficerët “vranë djalin tim në pak minuta”, tha Costa përmes një përkthyesi në një konferencë shtypi të mërkurën. “Para se të vinin, gjithçka ishte e qetë. Pastaj erdhën dhe krijuan kaos dhe e vranë para meje.”

Në javët që pas vdekjes së Rozario-s, të shtënat kanë tërhequr vëmendjen e avokatëve të drejtësisë sociale dhe shëndetit mendor, veçanërisht pasi zyra e Prokurorit të Përgjithshëm publikoi pamjet nga kamerat e trupit të veshura nga dy oficerët përgjegjës dhe njoftoi se po hetonte rastin.

Kritikët thonë se përdorimi i forcës vdekjeprurëse nga policia ishte i panevojshëm dhe pasqyron një model dhune ndaj njerëzve me sëmundje mendore. Në një njoftim për shtyp, NYPD tha se po “bashkëpunon plotësisht” me hetimin, si dhe po kryen hetimin e vet, duke shtuar, “Ne vazhdimisht kërkojmë të përmirësojmë mënyrën se si u përgjigjemi kërkesave për ndihmë dhe ne e pranojmë se ka shumë punë për të të bëhet. Njujorkezët presin dhe meritojnë asgjë më pak.”

Familja e Rozario-s, si dhe organizatat lokale si Komiteti i Drejtësisë dhe Desis Rising Up and Moving, kanë bërë thirrje që oficerët të pushohen nga puna dhe të ndiqen penalisht.

Ata gjithashtu kanë synime përtej penalizimit të oficerëve që vranë Rozario. Ata po bëjnë thirrje që New York City të ndryshojë rrënjësisht qasjen e tij për t’iu përgjigjur njerëzve në krizë. Në vend që të dërgojnë oficerë policie të armatosur për t’iu përgjigjur çdo telefonate 911, ata parashikojnë një botë ku reaguesit e trajnuar të shëndetit mendor mund t’u përgjigjen njerëzve që përjetojnë kriza, duke ndihmuar në zbutjen e situatave të tensionuara dhe për të lidhur pacientët me kujdesin shëndetësor.

Duke folur përmes një përkthyesi para dhjetëra mbështetësve që mbanin imazhe të Rozario-s, nëna e tij e përshkroi djalin e saj si një adoleshent “të qetë dhe të sjellshëm” që ëndërronte të bashkohej një ditë me ushtrinë “sepse donte të bënte diçka për këtë vend”. Atij i pëlqente të gatuante për nënën e tij dhe ta ndihmonte me punimet e saj me rruaza, kujton ajo.

“Unë u përpoqa ta mbroj djalin tim. Unë iu luta policisë që të mos qëllonte, por policia e vrau përsëri.”

Rozario ishte në një krizë të dukshme të shëndetit mendor kur thirri 911 më 27 mars.

Në banesë, oficerët gjetën Rozarion-in duke qëndruar në kuzhinë me nënën e tij aty pranë. Kur një oficer u zhvendos drejt kuzhinës, Rozario u duk se u mërzit dhe mori një palë gërshërë kuzhine, të cilat nëna e tij u përpoq t’ia hiqte nga dora.

Rozario u zhvendos përsëri drejt oficerëve me gërshërë, duke bërë që një oficer të gjuajë me një taser mbi të dhe tjetri t’i nxjerrë armën duke e lënë të vdekur.

Colón tha se pamjet tregojnë se oficerët “përshkallëzuan situatën në mënyrë të pamatur disa herë”, duke rrezikuar gjithashtu nënën dhe vëllain e Rozario.

Michael Alcazar, një detektiv në pension i NYPD dhe profesor ndihmës në Kolegjin e Drejtësisë Penale John Jay, tha për CNN se ka mënyra të shumta se si oficerët mund të kishin shmangur të qëllonin Rozario.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button