Aktualitet dhe Lajme

A do të zgjidhet Trumpi president dhe a do të ketë përshkallëzim të luftës?

Share

Viti 2023 iku, por 2024-a shihet një vit me shumë zhvillime në aspektin e gjeopolitikës. Ekipi i “Financial Times”, ashtu si çdo vit, ka bërë një parashikim për ato që duhet të presim për vitin që vjen

 

Nga Financial TIMES

Viti 2023 iku, por 2024-a shihet një vit me shumë zhvillime në aspektin e gjeopolitikës. Ekipi i “Financial Times”, ashtu si çdo vit, ka bërë një parashikim për ato që duhet të presim për vitin që vjen.

Advertisements

 

– A do të bëhet sërish presidenti i SHBA-së Donald Trump?

Jo. Por, duke supozuar se pengesat e fundit ligjore të ngritura kundër qëndrimit të Trump në Kolorado dhe Maine janë kapërcyer – këto do të jenë zgjedhjet presidenciale më të shëmtuara në historinë e SHBA. Do të jetë një vrapim shumë i afërt. Trump do të dënohet penalisht në të paktën një nga katër gjyqet e tij, ndoshta dy, përpara zgjedhjeve dhe do ta paraqesë atë si persekutim politik nga “familja e krimit Biden”. Edhe pse dukshëm në plakje, Biden do të kërcënojë, më shumë sepse një shumicë e ngushtë do të refuzojë Trumpin sesa të pranojë një mandat të dytë të Bidenit.

 

– A do të kalojë viti 2024, 2023-shin, si viti më i nxehtë i regjistruar?

Po. Viti 2023 u shënua nga kaq shumë ekstreme të nxehtësisë përvëluese, saqë me siguri do të rezultojë të jetë më i nxehti në 174 vitet e rekordeve klimatike, pasi të jenë regjistruar numrat përfundimtarë. Por shumë shkencëtarë presin që viti 2024 të jetë edhe më i ngrohtë, sepse nxehtësia e vitit 2023 u forcua nga shfaqja e një modeli klimatik të El Nino që ndodh natyrshëm.

 

– A do të shkaktojë lufta Izrael-Hamas një konflikt të plotë rajonal?

Jo. Lufta ka shkaktuar dhunë në të gjithë rajonin duke përfshirë grupe militante të mbështetura nga Irani. Shqetësimi më i madh është se përleshjet kufitare midis Hezbollahut, lëvizjes së fuqishme libaneze dhe forcave izraelite spiralizohen në një konflikt të plotë midis të dyve. Qeveria e Benjamin Netanyahut ka qenë e qartë se nuk mund të jetojë më me luftëtarët e Hezbollahut të vendosur në kufirin Liban-Izrael, por shpresa është që presioni diplomatik të përmbajë situatën. As Uashingtoni dhe as Teherani nuk duan një konflikt më të gjerë rajonal, edhe nëse luftimet midis Hizbollahut dhe Izraelit intensifikohen, por situata është jashtëzakonisht e paqëndrueshme. Andrew England

 

– A do të arrijë SHBA një normalizim ekonomik?

Po, në afat të shkurtër. Inflacioni ka rënë në një mënyrë që ka habitur edhe Rezervën Federale këtë vit dhe rritja ka mbetur më e fortë se sa prisnin shumica e ekonomistëve. Meqenëse shpenzimet konsumatore mbeten të forta dhe rritja e pagave (mjaft) e kontrolluar mirë, një ulje e butë mund të vazhdojë për disa muaj. Por mos vini bast se do të zgjasë gjatë gjithë vitit 2024. Do të ketë më pak mbështetje fiskale, pasi janë konsumuar dhurimet për familjet nga epoka e Covid-it. Normat më të larta të interesit po nxisin falimentime, shqetësimet për borxhin e SHBA po rriten dhe streset gjeopolitike po thyejnë tregtinë globale. Kjo mund të rrisë inflacionin dhe të ngadalësojë rritjen. Pra, brenda një viti, ulja ndoshta do të bëhet më e dhimbshme.

 

– A do të bëhet Keir Starmer kryeministër i Britanisë së Madhe?

Po, megjithëse është e mundur që zgjedhjet në Mbretërinë e Bashkuar të mos ndodhin deri në janar 2025. Konservatorët e Rishi Sunak duken të ndarë dhe të rraskapitur. Numri i vendeve që duhet të fitojë opozita laburiste do të thotë se ajo mund të zbresë diku midis një qeverie të pakicës dhe rrëshqitjes së tokës për të cilën tregojnë aktualisht sondazhet e opinionit. Por është jashtëzakonisht e vështirë të shihet se si kryeministri mund të marrë mbështetjen e mjaftueshme për të mbajtur pushtetin.

 

– A do të bjerë rritja ekonomike e Kinës në 3 për qind apo më pak?

Jo. Cilësia e rritjes kineze sigurisht që është përkeqësuar ndjeshëm vitet e fundit. Tregu i pronave, i cili kontribuon pothuajse një të tretën e prodhimit të brendshëm bruto, po shpërthen ngadalë. Shumë qeveri vendore janë mbytur në borxhe. Konsumatori kinez është në mëdyshje. Por rritja e PBB-së në 2024 është vendosur ende të kalojë lehtësisht 4 për qind – e ndihmuar nga një përzierje e paketave të shpëtimit të borxhit, nismave stimuluese fiskale dhe forma të tjera të mbështetjes zyrtare. Përparimet në teknologji do të mbeten të forta.

 

– A do të shkaktojë një sulm kinez, një ndryshim të presidentit në Tajvan?

Jo. Shumë njerëz brenda dhe jashtë Tajvanit shqetësohen më shumë për luftën këto ditë, falë manovrave ushtarake në zgjerim të Kinës. Fanuesi kryesor në zgjedhjet presidenciale të janarit, Lai Ching-te i Partisë Progresive Demokratike në pushtet, ka gjithashtu një sfond shumë të ndryshëm nga presidenti aktual Tsai Ing-wen. Por Lai ka qenë i qartë se ai do të ndiqte qëndrimin e kujdesshëm të politikës së Tsai për Kinën – duke e lënë Pekinin pa pretekst për një sulm. Udhëheqja kineze nën Presidentin Xi Jinping duket se ende beson, gjithashtu, se ka një shans për të detyruar Tajvanin të bashkohet pa luftuar – duke rritur frikësimin ushtarak, infiltrimin politik, joshjet ekonomike dhe izolimin ndërkombëtar.

 

– A do të vazhdojnë SHBA-ja dhe BE-ja të financojnë Ukrainën?

Po. Ndërsa kundërofensiva e Ukrainës kundër pushtimit rus ngeci në fund të vitit 2023, mbështetja ushtarake dhe financiare për Kievin u bë një çështje e diskutueshme në të dy anët e Atlantikut. Administrata Biden është e vendosur të mbajë furnizimet rrjedhin: një marrëveshje me republikanët në Kongres mund të përfshijë lëshime për sigurinë kufitare të SHBA-së në këmbim të ndihmës së zgjatur për Ukrainën. Një sfidë më e madhe do të lindë nëse Donald Trump kthehet në presidencë. Udhëheqësit e BE-së, ndërkohë, duhet të gjejnë mënyra në fillim të vitit 2024 për të anashkaluar veton e Hungarisë për një paketë ndihme financiare prej 50 miliardë eurosh. Por Ukraina ka ende të ngjarë të luftojë për të bërë një përparim ushtarak, kështu që do të jetë nën presion në rritje për të negociuar me Moskën.

 

– A do të sigurojë Ursula von der Leyen një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian?

Po, me pak përpjekje. Ursula von der Leyen e ka shfajësuar veten mirë në një mandat të karakterizuar nga kriza, duke dëshmuar vlerën e veprimit të përbashkët të BE-së në huamarrje, shëndetësi, shpenzime për mbrojtjen dhe politikën e energjisë. Marrëveshja e saj kryesore e gjelbër evropiane ka qëndruar kryesisht në rrugën e duhur. Por zakoni i saj për të krijuar politika mbi kryeqytetet dhe përafrimi i ngushtë me Uashingtonin kanë mërzitur disa liderë. Koalicioni i saj i vitit 2019 është në rrezik nga fitimet e së djathtës populiste në zgjedhjet e Parlamentit Evropian. Por partia e saj e qendrës së djathtë EPP është në pozicionin e poleve për të mbajtur presidencën, edhe nëse kjo nënkupton një bashkëpunim më të ngushtë me partitë euroskeptike. Dhe, për momentin, askush nuk duket si një kandidat më i fortë i PPE.

 

– A do të falimentojë X?

Po. Elon Musk përdor shpesh paralajmërimet e falimentimit për të motivuar; ai e bëri atë në Tesla dhe SpaceX. Por këtë herë, me rënien e reduktimit të reklamave të X dhe përpjekjeve për të krijuar burime të reja të ardhurash, ka një shans të mirë që kjo të ndodhë. Pas shpërthimeve emocionale të kohëve të fundit kundër reklamuesve të X, ai mund të jetë mjaft i pamatur sa të mendojë se mund ta kalojë atë përmes falimentimit dhe prapë të dalë në krye. Musk që lufton për kontrollin e X në falimentim do të ishte një vazhdim tërheqës i blerjes së mbushur me dramë në Twitter.


Huazuar nga Koha.mk

Një kafe nga ju!

Back to top button