Aktualitet dhe Lajme

Video/ Ndodh gjithçka në fund, Arthur shënon në minutën e 103 me penallti: Fiorentina sheh Europën

Share

Fiorentina mposhti 2-3 Cagliari në ndeshjen e parë të javës së 38 dhe të fundit të Serie A, duke garantuar të paktën vendin e tetë në renditje dhe një vend në Evropë për sezonin e ardhshëm. Një xhevahir nga Bonaventura në minutën e 39′ zhbllokoi mbrëmjen e çmendur në Unipol Domus, por gjithçka ndodhi në pjesën e dytë. Vendasit kthyen ndeshjen me Deiola (65′) dhe Mutandwa (85′). Pikërisht kur dukej e kryer, Nico Gonzalez barazoi në minutën e 89′ dhe në të fundit nga 13 minutat shtesë vendosi një penallti të Arthur. Karriera e Claudio Ranierit përfundon me një zhgënjim, ndërsa Vincenzo Italiano, i sigurt se ka sjellë ekipin e tij të paktën në Conference, ka edhe një ndeshje në dispozicion për të arritur në Europa League.

Ndeshja ishte vetëm skenari festiv, por rokamboleks i paraqitjes së fundit të karrierës së shkëlqyer të Claudio Ranieri. Të gjithë sytë ishin tek ai, Sir Claudio, i cili nuk do të ulet më kurrë në pankinën e një klubi, pasi firmosi kryeveprën e fundit, shpëtimin e Cagliari. Fillimi në Unipol Domus ishte emocionues. Të gjithë duartrokisnin: publiku, lojtarët, pankinat dhe arbitri Prontera, ndërsa nga ultrasit u shfaq pankarta: “Mirënjohje e përjetshme për një njeri të madh”.

Lexo më tejVideo/ Finalja e Conference League do të jetë Fiorentina-Olympiacos: El Kaabi eliminon Aston Villa

Ranieri u përpoq të mbajë lotët, ndërsa Bonaventura u mundua të prishë mbrëmjen e tij me golin e parë për vendasit. Deiola shmangu rrezikun duke barazuar me një goditje me kokë dhe më pas zëvendësuesi Mutandwa shpiku një të djathtë fantastike për përmbysjen e papritur. Nuk ishte e thënë të mbyllej aty. Nico Gonzalez firmosi barazimin e dytë të ndeshjes në një fund të çmendur, që kulmoi me penalltinë e Arthur. Me këtë fitore, Fiorentina është e sigurt për Europën.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button