Aktualitet dhe Lajme

Të gjithë e kemi në shtëpi, ja produkti që bën mrekulli për bimët tuaja

Share

Soda e bukës njihet edhe si një produkt pastrimi që mund të zgjidhë pothuajse çdo gjë, dhe gjithashtu mund të jetë shumë e dobishme në kopshtin tuaj.

Besoni apo jo, ka disa përdorime të sodës së bukës në kopshtin tuaj që do t’jua bëjnë jetën më të lehtë.

Kallëzim penal për një banor të Shkupit dyshohet për “rrezikim të sigurisë”…Izraeli vret tre britanikë në Gaza, reagon ashpër kryeministri Rishi SunakNdahet nga jeta babai i Sara Gjordenit, Artur GjordeniPedri e pranon sinqerisht kur pyetet për aspiratat për të fituar Topin e ArtëNjë vajzë nga Kosova e plagosur në sulmin e armatosur në një shkollë në Finlandë

Mban larg dëmtuesit

Soda e bukës mund të ndihmojë në mbrojtjen kundër dëmtuesve. Përdorni një sitës mielli për të spërkatur sodën e bukës në tokë për të larguar milingonat, buburrecat dhe kërpudhat nga bimët tuaja.

Parandalon sëmundjet mykotike

Kur bima juaj ka njolla gjethesh, ky ilaç natyral mund të ndihmojë.

Për ta bërë këtë, përzieni një lugë çaji sodë buke dhe dy deri në tre pika sapun të lëngshëm në një litër ujë. Ju mund ta spërkatni preparatin mbi bimët e infektuara. Kjo funksionon sepse soda e bukës ndihmon që bimët të bëhen më pak acide, gjë që nga ana tjetër ndalon rritjen e kërpudhave.

Ajo vret barërat e këqija

Soda e bukës mund të përdoret për të vrarë barërat e këqija që po zënë hapësirë ​​në trotuar. Hidhni sodën e bukës në të çarat ku rriten barërat e këqija. Soda e bukës jo vetëm që mund të vrasë barërat e këqija, por gjithashtu mund të parandalojë rritjen e të rejave.

I mban të freskëta lulet e prera

Askush nuk i pëlqen lulet që vyshken sapo i vendosni në vazo. Për të parandaluar këtë problem, përzieni një lugë gjelle sodë buke me lulet e sapoprera.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button