Aktualitet dhe LajmeDiaspora DibraneLajme nga DibraPërditshmëriPersonaliteteSocial Kulturore

Statusi i dibranit “Student i Dhjetorit”

Emocionuese ...!

Share

Sot eshte dita nderkombetare e Personave me Aftesi te Kufizuara! Edhe une jam nje nga Ato/a persona . Jam menduar shume here per kete status dhe I thash vetes PO! Kam disa vite qe jam i papune sepse nuk bej dot servilin, spiunin apo bodyguardin e ndonje deputeti a politikani! Jam ish student i dhjetorit dhe i greves se urise dhe sot ndihem me i persekutuar se kurre! I persekutuar ne demokraci!!! Kategoria me e vuajtur dhe e persekutuar jane Personat me Aftesi te Kufizuara!!! Pjesa me e madhe nuk jane punesuar.nje pjese tjeter nuk trajtohen me Kmcap! Qe te perfitosh duhet te kesh dy gjymtyre te amputuara ose ti gjesh mikun komisionit te kmcap ! Dikur ne diktature po te permendja emrin e fshatit tim ndonjerit nga zonat perreth te shihnin me dyshim sepse isha reaksionari , kulaku , me biografi te keqe! Sot ky pushtet ka fonde per tendera me miliarda per luks qeveritar e udhetime me helikopter e charters dhe nuk ka politika dhe fonde per punesimin e kesaj kategorie ne nevoje! Nese ka ndonje vesh a sy qe mendon per kete shtrese le te flas aty ku flitet e ku degjohet. Nuk eshte status lemoshe ,por status alarmi dhe vemendje kush e ndjen veten te pergjegjshem dhe njeri.

Nga Arif Dauti

Back to top button