Aktualitet dhe Lajme

Shtatë arsye pse burrat duhet të përfshijnë zarzavate me gjethe në dietën e tyre

Share

Është e vërtetë që ata janë shumë të shëndetshëm dhe të fortë, por dieta e tyre kryesisht përbëhet nga ushqime të pasura me proteina, mish, vezë dhe bishtajore

 

Studimet tregojnë se edhe meshkujt më në formë janë përpjekur të shmangin e konsumit të perimeve jeshile. Është e vërtetë që ata janë shumë të shëndetshëm dhe të fortë, por dieta e tyre kryesisht përbëhet nga ushqime të pasura me proteina, mish, vezë dhe bishtajore. A e dini se proteinat e tepërta nga vezët dhe mishi mund të çojnë në shumë probleme shëndetësore, një prej tyre është edhe kapsllëku?

Nëse jeni një frekuentues i rregullt i palestrës, duhet t’i kushtoni vëmendje konsumit të mjaftueshëm të proteinave, por mos harroni fibrat të cilat merren vetëm nga perimet me gjethe jeshile. Për më tepër, perimet e gjelbra përmbajnë një sasi të madhe vitaminash dhe mineralesh të cilat janë përgjegjëse për reduktimin e rrezikut të presionit të lartë të gjakut, rënies mendore, obezitetit, sëmundjeve të zemrës etj. Shtatë arsye pse burrat duhet të përfshijnë zarzavate me gjethe në dietën e tyre:

Advertisements

SUPERUSHQIME TË PASURA ME LËNDË USHQYESE: Zarzavatet me gjethe janë të ngarkuara me vitamina, antioksidantë dhe minerale. Ato konsiderohen si një nga superushqimet më të rëndësishme që duhet të përfshini në dietën tuaj të përditshme. Vitaminat dhe mineralet janë përgjegjëse për parandalimin e sëmundjeve, rritjen e imunitetit dhe rritjen e fuqisë së trurit.

RRITJA E TESTOSTERONIT: Perimet jeshile janë shumë të pasura me magnez, i cili është lëndë ushqyese më e rëndësishme për të rritur sekretimin e testosteronit tek meshkujt. Magnezi funksionon në trup duke reduktuar stresin oksidativ dhe duke rritur testosteronin.

MENAXHIMI I PESHËS: Perimet me gjethe jeshile pothuajse nuk përmbajnë kalori. Prandaj, nëse doni të humbni peshë, duhet t’i përfshini ato në dietën tuaj. Edhe nëse humbja e peshës nuk është qëllimi juaj, ngrënia e tyre në baza të rregullta do ta ndihmojë trupin tuaj të menaxhojë peshën afatgjatë.

SHËNDETI I ZEMRËS: Mineralet dhe vitaminat e pranishme në perime mund të rrisin funksionin e zemrës tuaj dhe të shmangin sëmundjet. Ato mund të ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut sistolik.

SHËNDETI TRETËS: Nuk ka dyshim se perimet me gjethe jeshile janë shumë të larta në fibra. Sa më shumë fibra të hani, aq më i mirë do të jetë sistemi juaj tretës. Fibrat gjithashtu do të sigurojnë lëvizje më të mirë të zorrëve në zorrë.

SHËNDETI I KOCKAVE: Perimet jeshile janë të ngarkuara me minerale magnez dhe kalcium, të cilat janë shumë thelbësore për ruajtjen dhe rritjen e shëndetit të kockave. Ato janë gjithashtu të pasura me vitaminë K, një tjetër lëndë ushqyese thelbësore në ndërtimin e shëndetit të kockave. Ky ushqim mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të osteoporozës.

RIMËKËMBJA E MUSKUJVE: Studimet vërejnë se përmbajtja e nitrateve në perimet me gjethe jeshile ndihmon vërtet në rikuperimin e muskujve gjithashtu. Nitratet janë përgjegjëse për rritjen e qarkullimit të gjakut në trup dhe largojnë mbetjet që mund të shkaktojnë dhimbje muskulore. Pra, pas një stërvitjeje, nëse hani më shumë perime, muskujt tuaj do të jenë në gjendje të shërohen më shpejt dhe dhimbja gjithashtu do të largohet.

Huazuar nga Koha.mk

Një kafe nga ju!

Artikuj të ngjashëm

Back to top button