Aktualitet dhe Lajme

Shqyrtohet sot vlefshmëria e mandatit/ Me pranga në duar, Fredi Beleri mbërrin në KQZ

Share

Kryebashkiaku i zgjehdur i Himarës, Fredi Beleri nën masa sigurie, ka mbërritur në ambientet e KQZ, pasi do të marrë pjesë në seancën ku do të shqyrtohet vlefshmëria e mandatit të tij.

Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi vendosi dje që shqyrtimi i mandatit të kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Belerit të zhvillohej ditën e sotme. Vendimi u mor, sepse avokatja e Belerit kërkoi që ai të dëgjohet në seancë, pasi sipas saj Beleri nuk është njoftuar për këtë procedurë.

Fredi Beleri i cili garoi nën siglën e koalicionit ‘Bashkë Fitojmë” në zgjedhjet lokale të 14 Majit u arrestua nga policia disa orë para zgjedhjeve pasi u kap duke bërë pazare me votat. Më vonë ai u dënua me 2 vite burg nga Shkalla e Parë dhe e Dytë, nën akuzën për korrupsion në zgjedhje. Aktualisht Fredi Beleri është zgjedhur eurodeputet i partisë Demokracia e Re e drejtuar nga Kyriakos Mitsotakis.Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button