Aktualitet dhe Lajme

Putin: Rusia është e gatshme për negociata për Ukrainën, por ato duhet të bazohen në realitet

Share

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi Perëndimin ditën e sotme se Rusia ishte teknikisht gati për luftë bërthamore dhe se nëse Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të dërgonin trupa në Ukrainë, do të konsiderohej një përshkallëzim i rëndësishëm i luftës.

Putin, duke folur vetëm disa ditë përpara zgjedhjeve të 15-17 marsit, të cilat me siguri do t’i japin atij gjashtë vjet të tjera në pushtet, tha se skenari i luftës bërthamore nuk po “nxitej” dhe ai nuk e sheh nevojën për përdorimin e armëve bërthamore në Ukrainë.

“Nga pikëpamja ushtarako-teknike, ne jemi, natyrisht, gati,” tha Putin, për televizionin dhe agjencinë e lajmeve Rossiya-1 RIA në përgjigje të një pyetjeje nëse vendi ishte me të vërtetë gati për një luftë bërthamore. Putin tha se SHBA e kupton se nëse vendosin trupa amerikane në territorin rus, ose në Ukrainë, Rusia do ta trajtonte këtë veprim si një ndërhyrje.

“[Në SHBA] ka mjaft specialistë në fushën e marrëdhënieve ruso-amerikane dhe në fushën e kufizimit strategjik”, tha Putin.

“Prandaj, nuk mendoj se këtu gjithçka po nxiton drejt saj (konfrontimi bërthamor), por ne jemi gati për këtë.”

Lufta në Ukrainë ka shkaktuar krizën më të thellë në marrëdhëniet e Rusisë me Perëndimin që nga kriza e raketave Kubane e vitit 1962 dhe Putini ka paralajmëruar disa herë se Perëndimi rrezikon të provokojë një luftë bërthamore nëse dërgon trupa për të luftuar në Ukrainë. Kievi thotë se po mbrohet kundër një lufte pushtuese të stilit perandorak, e krijuar për të fshirë identitetin e tij kombëtar.

Rusia gati për bisedime serioze për Ukrainën

Putin përsëriti se përdorimi i armëve bërthamore ishte i përcaktuar në doktrinën bërthamore të Kremlinit, politika e tij që përcakton rrethanat në të cilat Rusia mund të përdorë armët e saj. Rusia dhe SHBA janë fuqitë më të mëdha bërthamore, duke kontrolluar më shumë se 90 për qind të armëve bërthamore në botë.

Putin tha se Rusia ishte gati për bisedime serioze për Ukrainën.

“Rusia është e gatshme për negociata për Ukrainën, por ato duhet të bazohen në realitet – dhe jo në dëshirat pas përdorimit të drogave psikotrope”, tha Putin.

Nëse SHBA do të kryente teste bërthamore, Rusia mund të bëjë të njëjtën gjë, u shpreh ai në intervistën e dhënë.

“Nuk është e nevojshme… ne ende duhet të mendojmë për këtë, por nuk e përjashtoj që mund të bëjmë të njëjtën gjë.”
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button