Aktualitet dhe Lajme

Për shkak të Ramazanit, Formula 1 krijoi një precedent para fillimit të sezonit të ri në Bahrein

Share

Sezoni i ri i Formula 1 fillon me garën për Çmimin e Madh të Bahreinit, dhe gara do të zhvillohet sot (e shtunë) në vend të së dielës, dita e përhershme e garave.

Fundjava e garës zakonisht zgjat tre ditë, pasi stërvitja e lirë është planifikuar të premten, kualifikimet janë planifikuar të shtunën para garës kryesore të dielën. Mirëpo, këtë vit pilotët filluan stërvitjet të enjten ndërsa fillimi zyrtar i sezonit dhe gara për Çmimin e Madh të Bahreinit është planifikuar për të shtunën, dhe arsye për këtë është muaji mysliman i Ramazanit.

Bahreini është nikoqir i garës së Formula 1 që nga viti 2021, dhe garat e mëparshme janë mbajtur të dielave, ndërsa gara aktuale do të zhvillohet sot.

Festa e shenjtë myslimane e Ramazanit fillon më 10 mars, për këtë arsye gara për Çmimin e Madh të Arabisë Saudite në garën e Jeddah do të mbahet më 9 mars në vend të 10 marsit, gjë që ndikoi edhe në shtyrjen e Çmimit të Madh të Bahreinit sepse sipas Rregullat e FIA-s, shoferët duhet të kenë të paktën shtatë ditë kohë ndërmjet garave.

Këto dy gara nuk janë të vetmet gara të këtij sezoni që do të zhvillohen të shtunën pasi Grand Prix i Las Vegas do të zhvillohet gjithashtu ditën e shtunë.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button