Aktualitet dhe Lajme

Pas Gjermanisë, në rrezik për përmbytje edhe Italia

Share

Shiu i dendur dhe përmbytjet kanë goditur disa pjesë të Gjermanisë dhe Italisë, me qindra qytetarë t ëparalajmëruar që të largohen nga shtëpitë e tyre dhe disa të zhdukur. Bëhet e ditur se pjesë të Gjermanisë Jugore janë nën paralajmërimin e përmbytjeve, me nivelet më të larta të shiut ne Swabia, Allgäu dhe Bavaria. Ndërkohë, në Augsburg është shpallur gjendje e jashtëzakonshme për shkak të reshjeve ekstreme dhe rritjes së nivelit të ujit.

Niveli i ujit pritet të rritet ndjeshëm në orët në vijim edhe në komunitetet e Fischach dhe Langenneufnach veçanërisht. Gjithashtu, i prekur dhe i rrezikuar nga përmbytjet është edhe rajoni i Liqenit të Konstancës. Raportohet se në rrezik për të shpërthyer nga shtrati janë edhe lumenjtë në veri si Danubi dhe degët e tjera të tij. Gjithashtu në Itali tre të rinjë janë zhdukur që nga orët e para të pasdites për shkak të përmbytjes së lumit Natisone në verilindje.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button