Aktualitet dhe Lajme

Parashikimi i motit 4 Mars 2024, vranësira dhe reshje shiu

Share

Shqipëria do të vijojë nën ndikimin e motit të paqëndrueshëm, duke bërë që vranësirat dhe shirat e dendur të jenë prezente, herë pas here do të ketë edhe stuhi të forta ere, kryesisht në brigjet Joniane.

Parashikohet që orët e vona të mbrëmjes, të sjellin dobësim të intensitetit të shirave në pjesën më të madhe të territorit, duke lënë me rrebeshe të përkohshme vetëm skajin veri-veriperëndimor të territorit.

Ndërkohë, temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje të lehtë në orët e mëngjesit, por do të ulen ndjeshëm në mesditë me 3 – 4 gradë C, duke luhatur vlerat ditore nga 3°C minimalja deri në 17°C vlera maksimale në rang territori.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë me shpejtësi mbi 60 km/h nga drejtimi Jugor dhe Jugperëndimor, duke krijuar në brigjet detare dallgëzim deri në 5 ballë.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button