Aktualitet dhe Lajme

Nis zbatimi i marrëveshjes, 200 të burgosur shqiptarë në Angli do të transferohen në Shqipëri

09:11 24/05/2023

Shqipëria ka nisur zbatimin e marrëveshjes të nënshkruar me Britaninë e Madhe për të burgosurit shqiptarë në shtetin ishullor.

Kjo vjen pas nënshkrimit të komunikatës së përbashkët mes Kryeministrit Edi Rama dhe atij britanik Rishi Sunak në Dhjetor 2022.

Ministria e Drejtësisë bën me dije se 200 të burgosur shqiptarë në burgjet e Anglisë dhe Uells që vuajnë dënime prej 4 vjetësh ose më shumë do të kthehen në dy vitet e ardhshme për të kryer pjesën e mbetur të dënimit në burgjet shqiptare.

Falë marrëveshjes, pala britanike do të paguajë kostot e strehimit të të burgosurve për gjatë gjithë kohëzgjatjes së dënimit të tyre në vendin tonë dhe Shqipëria do të mund të rrisë investimet për përmirësimin e mëtejshëm të kushteve në sistemin e burgjeve. /tvklan.al

Të ngjashme
Huazuar nga TVKLAN

Artikuj të ngjashëm

Back to top button