Aktualitet dhe Lajme

Në kërkim ndërkombëtar, arrestohet 27-vjeçari në pikën kufitare të Morinës (EMRI)

Share

Shtetasi Lirim Arifaj nga Kosova, është arrestuar nga policia, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, nga autoritetet e Italisë, për organizatë kriminale dhe emigracion të paligjshëm.

27-vjeçari, banues në Istog. u arrestua në pikën kufitare të Morinës.

Gjatë verifikimeve dhe intervistimit në vijë të dytë, në dalje të vendit, rezultoi se 27-vjeçari ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet Italiane, pasi Gjykata e Triestes, Itali, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprat penale “Organizatë kriminale” dhe “Emigracioni i paligjshëm”, sipas parashikimeve të legjislacionit penal të Italisë.

Interpol Tirana, në bashkëpunim me homologët në Itali, vijon procedurat për ekstradimin e 27-vjeçarit.
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button