Aktualitet dhe Lajme

Ndahet nga jeta poeti i njohur korçar, Peleshi: Ylber Merdani na la pas një trashëgimi të pasur letrare në kulturën tonë

Share

Është ndarë nga jeta ditën e sotme në moshën 84-vjeçare poeti i njohur korçar Ylber Merdani. Duke shprehu ngushëllimet për këtë humbje, ministri i Brendshëm Niko Peleshi vlerësoi se “Ylber Merdani nuk ishte vetëm një njeri, por një simbol i rezistencës, qytetarisë, mirësisë dhe dashurisë për Korçën”.

“Burgu dhe dhuna e diktaturës nuk arritën të shuanin shpirtin krijues të këtij artisti. Përjetoi një kalvar të gjatë vuajtjesh, por na la pas një trashëgimi të pasur letrare në kulturën tonë”, vlerësoi Peleshi.

Pas viteve ’90, Merdani ka botuar një sërë librash me poezi dhe tregime të cilat flasin për periudhën e komunizmit dhe burgjeve. Poeti korçar ka qenë pjesë e revoltës së SPAÇ-it.

Ylber Merdani ndër të tjera ka qenë mësues dhe njihet si pasardhës i një prej familjeve më të njohura korçare.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button