Aktualitet dhe Lajme

LISTA E KOMBËTARES/ Dy sulmues që vijnë nga Kosova, rikthime dhe asnjë futbollist i Superiores. Silvinjo publikon emrat për Çekinë dhe Poloninë

Share

Trajneri i Kombëtares kuqezi, Silvinjo ka publikuar listën për ndeshjet me  Çekinë dhe Poloninë.

 Ka disa surpriza tek përzgjedhja e teknikut brazilian. Vihet re rikthimi i dy futbollistëve si Odise Roshi dhe Arlind Ajeti. Gjithashtu të rinjtë janë Mirlind Daku dhe Arbnor Muja të cilët më parë kanë qenë pjesë e përfaqësueses së Kosovës.

Ndryshe nga hera e kaluar që ishte pjesë Andi Hadroj, kësaj here nuk ka asnjë futbollist nga kampionati shqiptar edhe pse Silvinjo monitoron gjithë Superioren rregullisht.

Njoftimi i plotë i FSHF-së

Kombëtarja shqiptare është gati të nisë përgatitjet për dy ndeshjet e ardhshme të kualifikueseve të kampionatit Europian “Gjermani 2024” me trajnerin Sylvio Mendes Campos Junior që ka shpallur sot edhe me listën me emrat e 25 lojtarëve të ftuar për këto sfida.

Krahasuar me ndeshjet e muajit qershor, këtë herë do të ketë ndryshime në listë, teksa ka emra të rinj, por edhe rikthime të rëndësishme në grupin kuqezi. Dy risitë kryesore janë emrat e sulmuesve Arbnor Muja dhe Mirlind Daku, të cilët ftohen për herë të parë me kuqezinjtë.

Në mesfushë ka ndërkohë dy rikthime të rëndësishme me Klaus Gjasulën dhe Odise Roshin që janë ftuar për dy sfidat e shtatorit, ndërkohë që edhe në mbrojtje ka një tjetër emër që vjen pas një mungese, ai i Arlind Ajetit. Do të mungojë këtë herë mesfushori Armir Abrashi, teksa sa i përket pjesës tjetër të listës nuk ka ndryshime dhe konfirmohet grupi i lojtarëve, që ishte i impenjuar edhe në ndeshjet me Moldavinë dhe Ishujt Faroe në qershor.

Kombëtarja do të nisë zyrtarisht përgatitjet ditën e hënë, datë 4 shtator, me kuqezinjtë që do të grumbullohen në Tiranë dhe stërvitjet do të zhvillohen në Shtëpinë e Futbollit. Sakaq, në prag të grumbullimit trajneri Sylvinho do të dalë në konferencë për mediat ditën e shtunë për të folur në lidhje me zgjedhjet e tij dhe objektivat për dy nga sfidat më të rëndësishme në këto kualifikuese.

Shqipëria do të luajë në transfertë ndaj Republikës Çeke më 7 shtator dhe tre ditë më pas, më 10 shtator, do të presë Poloninë në stadiumin “Air Albania”.


Huazuar nga StartNews

Back to top button