Aktualitet dhe Lajme

Kishte shërbyer që nga viti 2019, Zelensky shkarkon këshilltarin e lartë nga posti, nuk dihen ende arsyet

Share

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shkarkoi këshilltarin e lartë Sergei Sefir nga pozicioni i asistentit të parë, ku ai kishte shërbyer që nga viti 2019, sipas një deklarate të shkurtër të publikuar të shtunën. Presidenti ukrainas shkarkoi gjithashtu tre këshilltarë, si dhe dy përfaqësues presidencialë që mbikëqyrin aktivitetet vullnetare dhe të drejtat e ushtarëve, sipas raporteve të mediave.

Asnjë shpjegim nuk është dhënë për ndryshimet e fundit në një riorganizim të gjerë të stafit në muajt e fundit, raporton Politico. Lëvizjet e së shtunës pasojnë shkarkimin të martën e Oleksii Danilov, i cili shërbeu si sekretar i Këshillit Kombëtar të Sigurisë dhe Mbrojtjes. Danilov do të zëvendësohet nga Oleksandr Litvinenko si kreu i shërbimit të inteligjencës së jashtme të Ukrainës.

Muajin e kaluar, Zelensky hoqi Valery Zaluzny nga posti i kreut të forcave të armatosura. Ndërkohë, forcat ajrore të Ukrainës thanë të shtunën se Rusia lëshoi 12 drone Shahed gjatë natës, nëntë prej të cilëve u rrëzuan dhe hodhi katër raketa në Ukrainën lindore. Rusia lëshoi një breshëri prej 38 raketash, 75 sulmesh ajrore dhe 98 sulme nga raketahedhës të shumtë në 24 orët e fundit, thanë forcat e armatosura të Ukrainës në postimet në mediat sociale.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button