Aktualitet dhe Lajme

Gruaja e tij akuzohet për korrupsion, kryeministri spanjoll pezullon detyrat publike: Do flas të hënën

Share

Kryeministri i Spanjës Pedro Sanchez ka shkruar ditën e sotme(E mërkurë) në një letër të botuar në X se do të pezullojë detyrat publike deri javën e ardhshme për të vendosur nëse dëshiron të vazhdojë të udhëheqë qeverinë pasi një gjykatë nisi një hetim ndaj gruas së tij.

Sanchez, i cili vitin e kaluar siguroi një mandat tjetër për partinë e tij Socialiste si lider i një koalicioni qeveritar të pakicës, tha se do të dilte para mediave të hënën, më 29 prill për të njoftuar vendimin e tij.

“Më duhet të ndaloj dhe të mendoj. Kam nevojë urgjente për një përgjigje në pyetjen nëse ia vlen, nëse duhet të vazhdoj të drejtoj qeverinë apo të heq dorë nga ky nder,” shkroi Sanchez.

Njoftimi tronditës erdhi pasi një gjykatë spanjolle tha më herët të mërkurën se po fillonte një hetim paraprak nëse gruaja e Sanchez, Begona Gomez, kreu një krim të shitjes së ndikimit dhe korrupsionit në biznes në marrëdhëniet e saj private. Sanchez tha se serioziteti i sulmeve që ai dhe gruaja e tij po merrnin meritonin një përgjigje të matur.

Gjykata që po hetonte Gomez nuk dha detaje të mëtejshme pasi çështja është e mbyllur dhe paraprake, vetëm duke thënë se ajo pasoi një ankesë të ngritur nga grupi i fushatës kundër korrupsionit Manos Limpias, Duart e Pastra, lideri i të cilit ka lidhje me të djathtën ekstreme. Manos Limpias tha se Gomez përdori ndikimin e saj si gruaja e kryeministrit për të siguruar sponsorë të supozuar për një kurs masteri universitar që ajo drejtonte.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button