Aktualitet dhe Lajme

Gjermani paranojake? Stërvitje në stadiumin “bunker” me muzikë të lartë, çfarë po fshehin “Panzerat”?

Share

Gjermania thuhet se po ushtron masa të pazakonta për të siguruar që planet e tyre të mbahen të fshehta, përpara çerekfinales së Euro 2024 të së premtes kundër Spanjës. Spanja i ka fituar të katër ndeshjet e tyre deri më tani dhe është skuadra që duhet të mposhtet nga Gjermania.

Ata tani përballen me një ndeshje të vështirë me mikpritësit në Shtutgart, të cilët janë të dëshpëruar për të mbajtur sekret taktikat e tyre, ndërsa përpiqen të zgjasin garën e tyre në turneun e Euro 2024 që luhet në shtëpi.

 

Sipas Bild, stafi gjerman ka shkuar aq larg sa ka luajtur muzikë me zë të lartë në telefonat e tyre celularë për të parandaluar çdo spiun apo kalimtar që të dëgjojë taktikat e Julian Nagelsmann për ndeshjen e së premtes.

Ideja pas masës së çuditshme është që të mos dëgjohen bisedat midis Nagelsmann dhe lojtarëve të tij. Ata madje e bënë këtë me dy nga gazetarët e Bild të mërkurën në mëngjes, duke i ndjekur në çdo hap të ecjes së tyre ndërsa luanin këngën e titullit nga seriali gjerman për fëmijë “Benjamin Blumchen” dhe “Cheri Cheri Lady” nga dyshja pop e viteve 1980 Modern Talking.

Skuadra gjermane është e vendosur në vendin e tyre në Adidas në Herzogenaurach, Bavari, që tashmë ka dy gardhe të mbuluara me goma të larta. Sigurimi gjithashtu ruan të gjithë objektin, me policinë me kalë që siguron që lojtarët të jenë të sigurt.

Por ata tani po shkojnë edhe më tej për të reduktuar rrezikun e spiunëve që të dëgjojnë planet e Nagelsmann-it ndërsa turneut po i vjen fundi.

Nagelsmann më parë kishte probleme me spiunët në ish-klubin e tij Bayern Munich në vitin 2022, dhe është i prirur të sigurohet që kjo të mos ndodhë më. Gjermania gjithashtu ka qenë e kujdesshme ndaj spiunëve në të kaluarën e afërt dhe është stërvitur pas mureve të larta në Kupën e Botës 2022 në Katar.

Megjithatë, ata nuk arritën të përfitonin nga kjo, pasi u eliminuan në fazën e grupeve pas humbjes nga Japonia në ndeshjen e tyre të fundit. Ata kanë ecur shumë më mirë këtë herë përpara tifozëve të tyre pasionantë vendase, duke kryesuar grupin e tyre, pasi mundën Skocinë dhe Hungarinë përpara se të barazonin me Zvicrën./


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button