Aktualitet dhe Lajme

Fitorja e Le Pen favorizon Melonin, aleatët e kryeministres italiane mirëpresin rezultatin e zgjedhjeve franceze

Share

Kryeministrja e Italisë Giorgia Melania nuk ka bërë ende një koment publik pas triumfit të partisë së djathtë të Marine Le Pen në raundin e parë të zgjedhjeve franceze këtë fundjavë. Megjithatë, zyrtarë të tjerë shprehën pikëpamjet e tyre mikpritëse për rezultatin.

I pari që reagoi ndaj lajmit për suksesin e RN në Itali ishte i djathti Matteo Salvini, historikisht një aleat politik i Le Pen. Ai e uroi atë duke shfrytëzuar rastin për të kritikuar edhe presidentin francez Emmanuel Macron.

Enrico Letta, kreu i Partisë Demokratike të krahut të majtë, tha se qëndrimi i qeverisë italiane në Evropë varet nga rezultati i zgjedhjeve franceze, duke shtuar se fitorja e pritshme e Le Pen në raundin e parë e shtyu Melonin të abstenonte në samitin e BE-së për të miratuar Ursula von der Leyen që kandidon për rizgjedhje si presidente e Komisionit Evropian.

Pavarësisht heshtjes së Melonit, në gazetën italiane La Repubblica shkruhet se ajo do të kishte preferuar një fitore më të qartë për Le Pen në këtë raund të parë të votimit për të destabilizuar balancat e pushtetit në Bashkimin Evropian. Meloni thuhet se u ankua për përjashtimin nga bisedimet për të vendosur emërimet e vendeve të punës në BE.

Sipas gazetës Il Giornale, avantazhi i Le Pen shihet si një zhvillim pozitiv për rolin e Melonit dhe grupit të ekstremit të djathtë ECR në BE, i cili mund të jetë në favor të qëllimit të Melonit për të siguruar një post të lartë në Komisionin Evropian për Italinë.


Huazuar nga Javanews.al

Back to top button