Aktualitet dhe Lajme

Emiratet e Bashkuara Arabe heqin vizat për Kosovën, Osmani: Më shumë mundësi bashkëpunimi

Share

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, përmes një reagimi në “Facebook”, thotë se është nënshkruar edhe marrëveshja me presidentin e Emirateve, Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, për lëvizjen e lirë të qytetarëve të Kososvës.

Tashmë qytetarët e Kosovës, do mund të udhëtojnë pa viza edhe në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Postimi:

“Falenderoj Presidentin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Shkëlqesinë e Tij Mohamed Bin Zayed për pranimin e propozimit tim për heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës. Marrëveshja e arritur gjatë takimit tonë muajin e kaluar tashmë është nënshkruar, duke hapur rrugën për më shumë mundësi bashkëpunimi midis vendeve dhe qytetarëve tanë”, shkruan Osmani.

Nga data 1 Janar, shqiptarët e Kosovës, mund të udhëtojnë pa viza në të gjithë zonën Shengen.

Edhe Spanja, një shtet që nuk e ka njohur Kosovën, ka njoftuar se vendimi për udhëtim pa viza aplikohet dhe për Madridin.

 
Huazuar nga Albeu.com

Një kafe nga ju!

Back to top button