Aktualitet dhe Lajme

Çfarë e pret Iranin pas vdekjes së Presidentit Raisi

Share

Vdekja e presidentit të Iranit Ebrahim Raisi dhe ministrit të Jashtëm Hossein Amirabdollahian në një aksident me helikopter të dielën janë konfirmuar nga autoritetet iraniane.

Pas një kërkimi të dëshpëruar gjatë natës për helikopterin në terrenin e thyer në të cilin kishte rënë, grupet e shpëtimit më në fund gjetën vendin e aksidentit dhe morën trupat e tetë personave që kishin qenë në bord.

Pra cilat janë planet për funeralet e tyre dhe çfarë vjen më pas për Iranin.

Kur do të bëhen funeralet?

Trupat e Raisi, 63, Amirabdollahian, 60, dhe i zyrtarëve të tjerë u sollën në Tabriz, kryeqyteti i provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit.

Një ceremoni tjetër do të mbahet mëngjesin e së martës, kur do të nisin ritet mortore, teksa trupat do të transferohen në Teheran.

Në kryeqytet do të zhvillohet një tjetër kortezh dhe ceremoni të tjera, detajet e të cilave ende nuk janë finalizuar.

Organizatorët në Mashhad thanë se po planifikojnë një varrim “të lavdishëm” për Raisin, i cili lindi në qytetin e shenjtë shiit në Iranin verilindor dhe ishte kujdestar i bonyadit të tij të fuqishëm, ose besimit bamirës, i cili drejton faltoren.

Lexo më tej: Profil/ Kush është Ebrahim Raisi, presidenti i vdekur i Iranit 

Udhëheqësi suprem Ayatollah Ali Khamenei ka shpallur pesë ditë zie publike.

Kush do të bëhet president dhe ministër i jashtëm i Iranit?

Mohammad Mokhber dhe Ali Bagheri Kani janë tani respektivisht president i përkohshëm dhe ministër i jashtëm dhe mund të zëvendësohen pasi të zgjidhet presidenti i ri.

Por të dy kanë shumë gjasa të qëndrojnë në nivelet e larta të qeverisë, nëse jo në pozicionet e tyre të reja, pasi kanë qenë shtyllat kryesore të administratës Raisi, e cila ishte e lidhur ngushtë me Khamenei.

Çfarë do të thotë kjo për Iranin?

Irani tani do të duhet të mbajë zgjedhje dhe të zgjedhë një president të ri brenda 50 ditëve, sipas kushtetutës së vendit, rreth një vit më herët se sa ishte planifikuar.

Media shtetërore ka raportuar se zgjedhjet do të mbahen më 28 qershor, me kandidatët që do të regjistrohen midis 30 majit dhe 3 qershorit.

Raisi fitoi presidencën me një distancë në vitin 2021, mes skualifikimit të gjerë të kandidatëve reformistë dhe të moderuar dhe një pjesëmarrjeje të ulët rekord.

Lexo më tej: Aksident në ajër/ Vdesin presidenti dhe ministri i jashtëm i Iranit 

Duke marrë parasysh faktin se të gjithë presidentët iranianë që kanë shërbyer nën Khamenei kishin qenë në detyrë për dy mandate, Raisi pritej gjerësisht të fitonte rizgjedhjen vitin e ardhshëm.

Gjyqësia, dega legjislative, si dhe dega ekzekutive po kontrollohen nga konservatorët më të djathtë në Iran aktualisht,” tha Reza H Akbari, menaxher i programit në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut në Institutin për Raportimin e Luftës dhe Paqes.

“Pra, disa analistë besojnë se vdekja e Raisit mund të hapë hapësirë për [kandidatët] konservatorë më tradicionalë për të bërë një tentativë për zyrën e presidencës.” 

Sa i rëndësishëm ishte Raisi në Iran?

Khamenei ka qenë lider suprem që nga viti 1989, por pasi ai është 85 vjeç dhe ka vuajtur nga probleme shëndetësore vitet e fundit, çështja se kush do ta zëvendësojë atë si kreu i shtetit është bërë më e spikatur në Iran. Emri i Raisit ishte paraqitur si kandidat, së bashku me djalin 55-vjeçar të Khameneit, Mojtaba. Megjithatë, disa analistë thonë se Raisi kurrë nuk kishte gjasa të ngjitej në pozicionin më të lartë në Iran.

“Raisi ishte një president i dobët, por ai ishte një besnik dhe opsioni më besnik që Udhëheqësi Suprem mund të gjente”, tha Hamidreza Azizi, një bashkëpunëtor në Institutin Gjerman për Çështjet Ndërkombëtare dhe të Sigurisë (SWP) në Berlin.

Në të njëjtën kohë, prejardhja e tij konservatore “i dha atij një nivel mbështetjeje nga mbështetësit e qeverisë dhe brenda elitave”, tha Azizi.

Raisi nuk kishte komentuar për mundësinë e pasimit të Khameneit. Por presidenti, i cili rrallë kritikohej nga politikanët konservatorë, ishte e sigurt se do të luante një rol në formësimin e së ardhmes së Iranit.

Mojtaba Khamenei, nga ana tjetër, është një klerik me lidhje të ngushta me Korpusin elitar të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) i cili rrallë shfaqet ose flet publikisht.

“Lufta e brendshme politike që pason pas vdekjes së liderit suprem do të jetë më shumë se kaotike për ne që të parashikojmë,” tha Akbari.

A do të ndryshojë kjo politikat ndërkombëtare të Iranit?

Raisi dhe Amirabdollahian kishin shpenzuar pothuajse tre vjet duke u vendosur si fytyrat e Iranit në skenën globale, por largimi i tyre ka të ngjarë të mos sinjalizojë një ndryshim të madh për politikën e jashtme të Iranit.

Establishmenti politik iranian ka një pikëpamje afërsisht të unifikuar për politikat ndërkombëtare të Iranit.

Presidenti i përkohshëm Mohammad Mokhber është fokusuar kryesisht në çështjet lokale, nga menaxhimi i politikave deri te menaxhimi i përpjekjeve për të stabilizuar ekonominë iraniane të sanksionuar vazhdimisht.

Por ai gjithashtu ka shoqëruar presidentin, ose ka drejtuar vetë delegacionet, në udhëtime të huaja nga Kina dhe Rusia në një turne në Afrikë.

Ministri i Jashtëm i përkohshëm Ali Bagheri Kani ka qenë kryenegociatori i Iranit në bisedimet bërthamore me fuqitë globale. Është e paqartë nëse ai ka të njëjtat lidhje të forta me “boshtin e rezistencës” rajonal, të lidhur me Iranin që kishte Amirabdollahian.

“Politikat nuk do të ndryshojnë në mënyrë drastike,” tha Akbari. “Këshilli i Sigurisë Kombëtare në Iran, lideri suprem, dhe kur bëhet fjalë për dosje të caktuara të politikës së jashtme, IRGC [Korpusi i Gardës Revolucionare Islame], duke folur burokratikisht dhe institucionalisht, përcaktuan axhendën e politikës së jashtme të Iranit.” 

A do të ketë ndonjë ndryshim në politikën e brendshme të Iranit?

Vdekja e Raisi dhe Amirabdollahian mund të sjellë disa ndryshime në politikën e brendshme të Iranit. Por establishmenti tani drejtohet nga kampe politike konservatore dhe të linjës së ashpër dhe çdo luftë e mundshme për pushtet pritet të jetë brenda këtyre radhëve, me reformistët jashtë skene.

IRGC është bërë vazhdimisht më e fortë që kur reformatorët dhe të moderuarit u shmangën si pasojë e rënies së marrëveshjes bërthamore dhe rivendosjes së sanksioneve ndaj Iranit. Dhe fraksionet e vijës së ashpër kanë refuzuar të bëjnë kompromis në vazhdën e valës së protestave antiqeveritare që pasuan vdekjen e Mahsa Amini në paraburgim policor në 2022.

Lexo më tej: Pse “Revolucioni i grave” i Iranit mund të jetë një moment si Muri i Berlinit 

Po në lidhje me rrjetet rajonale të Iranit?

Mbështetja në rritje e Iranit për “boshtin e rezistencës” të grupeve politike dhe ushtarake, si Hezbollahu në Liban, Rezistenca Islamike në Irak dhe Houthis në Jemen, ka përfshirë një politikë strategjike prej dekadash që nuk do të ndryshojë me vdekjen e Raisit ose Amirabdollahianit.

Pasardhësit e tyre do të jenë përgjegjës për zhvillimin e një imazhi efektiv publik të bashkëpunimit dhe mbështetjes për anëtarët e boshtit duke ruajtur linjat e komunikimit me fuqitë e SHBA-së dhe Europës.

Kjo është veçanërisht e rëndësishme në mes të luftës së Izraelit në Gaza, e cila kërcënon rajonin dhe e ka vënë Iranin kundër Izraelit dhe aleatëve të tij.

Al Jazeera, përshtati në shqip ©LAPSI.AL Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button