Aktualitet dhe Lajme

Beleri flet nga burgu për mediat greke: Ndaj meje u bë grusht shteti

Share

“Marr forcë dhe kurajë nga mbështetja e banorëve të Himarës dhe të gjithë grekëve”. Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës dhe tashmë edhe kandidat për në Parlamentin Europian me “Demokracinë e Re”, Fredi Beleri foli nga burgu për gazetarin grek Antonis Schroiter të televizionit Alpha. Beleri tha se qëllimi i tij ishte të merrte detyrën si kryetar i Bashkisë së Himarës.

“Duke qenë se regjimi shqiptar dhe zoti Rama kontrollojnë drejtësinë dhe pothuajse të gjitha pushtetet në Shqipëri, ata nuk më lejuan, në një grusht shteti, të merrja përsipër detyrat që më besoi populli i Himarës” – tha ai.

Në lidhje me kandidimin e tij, ai tha se “është një detyrim i madh, një nder i madh që i është bërë nga kryeministri grek. Më jep forcë dhe kurajë të vazhdoj luftën time për mbrojtjen e të drejtave të himarjotëve, por edhe të gjithë diasporës (greke) në Shqipëri”. Ai e quajti “padrejtësi” burgosjen e tij prej 1 viti, por shtoi se këto i kishte marrë parasysh kur hyri në betejën për kryebashkiak të Himarës.

“Nuk mund ta imagjinoni se sa mesazhe mbështetëse marr nga shumë bashkatdhetarë të mi nga të gjitha trevat e Greqisë”, – shtoi ai. “Në asnjë moment nuk kam menduar të bëj një kompromis me regjimin shqiptar apo të pranoj një zbritje për atë që besoj Lufta jonë është e drejtë dhe në fund do të fitojmë”, – tha ai prerazi. ©LAPSI.alHuazuar nga Lapsi.al

Back to top button