Aktualitet dhe Lajme

Shpërtheu kundër të djathtës ekstreme në Francë, FFF “sistemon” Thuram: “Nuk i pranojmë këto gjëra”

Share

Politika dhe sporti nuk duhet të ngatërrohen, por këtë Marcus Thuram e ka kuptuar pak me vonesë. Sulmuesi i kombëtares së Gjelave u qortua nga Federata Franceze pas asaj që tha për të djathtën ekstreme në Francë. FFF-ja ka bërë të ditur se nuk i pranon këto lloj frazash.

FRAZA POLITIKE E THURAM

Zgjedhjet europiane në Francë krijuan një ndarje në qeveri, me Rassemblement National (partia e krahut të djathtë, e kryesuar nga Le Pen) që fitoi mbi partinë e Macron. Vetë presidenti francez, për këtë arsye, shpërndau dhomat dhe shpalli zgjedhje të parakohshme. Kështu, në Francë do të ketë një votim në fund të muajit për të vendosur qeverinë e re, me Rassemblement National në rritje të fortë.

Marcus Thuram foli për këtë situatë politike dje në mëngjes në një konferencë për shtyp me një mesazh shumë të qartë: “Duhet të luftojmë që Rassemblement National të mos kalojë”.

FFF “SISTEMON” THURAM

Një pozicionim i qartë i Thuram, që megjithatë nuk u prit shumë mirë nga Federata Franceze. FFF në fakt ka lëshuar një deklaratë sot, në të cilën u kërkon lojtarëve të saj të qëndrojnë neutralë për çështje të këtij lloji. Në deklaratë thuhet: “Që nga fillimi i javës, lojtarët e kombëtares franceze janë marrë në pyetje pothuajse të gjithë, në konferenca për shtyp, për pasojat e rezultateve të sondazheve në zgjedhjet evropiane të së dielës më 9 qershor. Secili prej tyre ka mundur të shprehet lirisht, sipas bindjeve dhe ndjeshmërisë së vet.

Shumë e lidhur me lirinë e shprehjes dhe shtetësinë, Federata Franceze e Futbollit mbështet thirrjen e nevojshme për të votuar, një nevojë demokratike. Dëshirojmë gjithashtu që neutraliteti i tij si institucion të kuptohet dhe respektohet nga të gjithë. Ashtu si edhe nga seleksioni i kombëtares, për të cilën është përgjegjës. Prandaj, është e përshtatshme të shmanget çdo formë presioni dhe përdorimi politik i ekipit francez”.

Huazuar nga Lapsi.al

Back to top button