Aktualitet dhe Lajme

Shehbaz Sharif fiton mandatin e dytë si kryeministër i Pakistanit, la pas rivalët me diferencë të madhe votash

Share

Parlamenti i sapoformuar i Pakistanit ka zgjedhur Shehbaz Sharif si kryeministër për një mandat të dytë.

Ai mundi një rival të mbështetur nga ish-kryeministri i burgosur Imran Khan. Lëvizja vjen tre javë pas një zgjedhjeje të përgjithshme jopërfundimtare që u dëmtua nga akuzat për frikësim dhe manipulim votash.

Partia PML-N e Sharif doli e dyta në sondazh. Kandidatët e pavarur të mbështetur nga PTI i Khan fituan shumicën e vendeve, por nuk arritën të merrnin shumicën.

Kryetari i Asamblesë Kombëtare Ayaz Sadiq njoftoi se Sharif kishte siguruar 201 vota parlamentare. Atij i duheshin 169 për t’u zgjedhur kryeministër. Rivali i tij Omar Ayub, i cili u mbështet nga partia Tehreek-e-Insaf (PTI) e zotit Khan, fitoi 92 vota.

Në fjalimin e tij të fitores, Sharif tha se duke qenë se asnjë palë nuk kishte një shumicë të qartë parlamentare, ishte “mënyra demokratike” që “partitë me mendime të ngjashme mund të formojnë një qeveri koalicioni”.

BBC shkruan se pas zgjedhjeve të muajit të kaluar, Lidhja Muslimane e Pakistanit Nawaz (PML-N), e kryesuar nga Nawaz Sharif, një ish kryeministër që është vëllai i Shehbaz Sharif, arriti një marrëveshje koalicioni me Partinë Popullore të Pakistanit (PPP).

Në vitin 2022, të dy partitë, të cilat tradicionalisht kanë qenë rivale, bashkuan forcat për të rrëzuar Imran Khan si kryeministër dhe për të vendosur Sharif si pasuesin e tij.

Pas shpërbërjes së asamblesë gushtin e kaluar, Pakistani u drejtua nga një qeveri e përkohshme. Imran Khan u burgos në prag të zgjedhjeve të 6 shkurtit dhe u ndalua të kandidojë. Ai përballet me më shumë se 150 akuza penale dhe civile, të cilat ai i mohon.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button