Aktualitet dhe Lajme

Reagimi/ Greqia dënon ashpër vendimin e Shqipërisë për heqjen e mandatit të Belerit

Share

Ministria e Jashtme e Greqisë dënoi vendimin e Shqipërisë për të shpallur të pavlefshëm mandatin e grekut etnik Fredi Beleri si kryebashkiak i rajonit jugor shqiptar të Himarës, duke e quajtur atë një “rezultat të paracaktuar” të mbushur me çështje ligjore.

Beleri u zgjodh kryetar i qytetit jugor shqiptar më 14 maj 2023, por vetëm dy ditë para zgjedhjeve, ai u arrestua me akuzën e blerjes së votës dhe më pas u dënua me dy vjet burg.

Më herët të premten, Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i Shqipërisë i hoqi mandatin.

Muajin e kaluar, Beleri u zgjodh deputet i Parlamentit Europian me partinë qeverisëse të Greqisë Demokracia e Re. Vendimi i kryeministrit Kyriakos Mitsotakis për ta emëruar atë ishte për të trajtuar padrejtësitë e supozuara në Shqipëri.

Në deklaratën e saj, Ministria e Jashtme greke e kritikoi vendimin si shkelje të shtetit ligjor, duke theksuar se Himara është drejtuar nga zyrtarë të pakualifikuar gjatë vitit të kaluar. Ministria u bëri thirrje autoriteteve shqiptare të sigurohen që Beleri, tashmë anëtar i Parlamentit Europian, të lejohet të marrë pjesë në seancat që fillojnë më 16 korrik në Strasburg, Francë.

“Pazëlli – e frymëzuar dhe e ekzekutuar nga fillimi deri në fund nga [Kryeministri Edi] Rama – është përfunduar”, tha Beleri në një deklaratë. “Plani i tij që në fillim ishte që të më pengonte të merrja detyrën si kryetar i zgjedhur i Bashkisë së Himarës”.

Beleri e dënoi arrestimin e tij si një “grusht shteti” dhe e përshkroi gjyqin e tij si një “farsë”, duke pretenduar se një dëshmitar ishte korruptuar nga policia shqiptare për të dhënë dëshmi të rreme. Ai akuzoi kryeministrin shqiptar Edi Rama për orkestrimin e shkarkimit të tij dhe kritikoi procesin gjyqësor plot me të meta.

Beleri kundërshtoi kryetaren e trupit gjykues, të cilës i ndalohet hyrja në Greqi për shkak të falsifikimit, dhe emërimi i një kryetari të pazgjedhur të gjykatës së apelit, me argumentin se këto çështje cenonin drejtësinë dhe integritetin e proceseve.

Beleri mund ta apelojë vendimin brenda 30 ditëve dhe planifikon ta bëjë këtë brenda një jave. Nëse vendimi lihet në fuqi, zgjedhjet e parakohshme për Himarën duhet të mbahen brenda 40 ditëve.

 

 
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button