Aktualitet dhe Lajme

Gati projekti për sheshin te “Bulevardi i Ri”

16:52 24/05/2023

Veliaj: Qeveria e Katarit grant 11 mln euro. Merr formë Tirana e shekullit të ardhshëm

Qeveria e Katarit i ka miratuar një grant 11 milionë euro Bashkisë së Tiranës për realizimin e sheshit fundor në “Bulevardin e Ri”. Lajmin e dha kryebashkiaku Erion Veliaj gjatë takimit me ambasadorin e Katarit në Tiranë, Ali bin Hamad Al-Marri.

 “Qeveria e Katarit na ka akorduar një grant prej 11 milionë eurosh për sheshin përfundimtar te “Bulevardi i Ri”, një shesh që do të jetë një bashkëpunim mes Bashkisë së Tiranës dhe Qeverisë së Katarit, i projektuar nga studio Grimshaë, që mbyll në mënyrë solemne “Bulevardin e Ri”, aty ku ndahemi me Kamzën.”

Kryebashkiaku shprehu bindjen se me këtë shesh të ri, në një zonë po ashtu të re si “Bulevardi i Ri”, merr formë Tirana e shekullit të ardhshëm.

 “Ashtu siç kemi bërë punë cilësore për shkollat dhe për kopshtet, më vjen mirë që do të kemi vërtet një punë monumentale në “Bulevardin e Ri të Tiranës”, ku praktikisht do të marrë formë Tirana e 100 viteve që vijnë. Aty kemi parashikuar të ndërtojmë bashkinë e re, kemi parashikuar të kalojnë gjykatat, Prokuroria dhe disa nga ndërtesat e rëndësishme si Pallati i ri i Koncerteve apo Muzeu i Artit Modern, dhe mbyllja me atë shesh spektakolar të Katarit besoj se do të jetë vërtet përgjigja e merituar për të gjithë këtë përpjekje të përbashkët për Tiranën, që ecën përpara dhe që modernizohet përditë”.

Sheshi i ri do ndërtohet në pjesën fundore të “Bulevardit të Ri”, përgjatë Lumit të Tiranës dhe do të ketë disa hapësira pedonale për qytetarët.

Klan News

Të ngjashme
Huazuar nga TVKLAN

Artikuj të ngjashëm

Back to top button