Aktualitet dhe Lajme

Familja e saj ngriti alarmin pas 27-vjeçarja u zhduk, si gjurmua vendndodhja e kryebashkiakes së Ekuadorit që u gjet e vdekur! 

Share

Kryebashkiakja më e re e Ekuadorit dhe këshilltari i saj u gjetën të vdekur brenda një automjeti në provincën Manabi.

Brigitte Garcia, 27-vjeçe dhe këshilltari Jairo Loor mësohet se janë qëlluar me armë zjarri nga brenda makinës, që ishte marrë me qira.

Automjeti në të cilin ndodheshin Garcia dhe Loor ishte marrë me qira dhe kishte një sistem GPS brenda që po gjurmohej.

Garcia, një anëtare e partisë së majtë të Lëvizjes së Revolucionit Qytetar të ish-presidentit Rafael Correa, është figura e fundit politike e vrarë në Ekuador.

Kandidati për president Fernando Villavicencio u vra gushtin e kaluar teksa po largohej nga një fushatë elektroale dy javë para zgjedhjeve. Ai ishte një kritik i zëshëm i korrupsionit dhe krimit të organizuar.

Në korrik 2023, kryebashkiaku i Manta, Agustin Intriago u vra teksa vizitonte një kantier ndërtimi.

Vitin e kaluar Brigitte Garcia u bë kryebashkiaja më e re e vendit duke fituar zgjedhejt në San Vicentes.

“Jam i shkatërruar,” shkroi ish-presidenti ekuadorian Rafael Correa në një postim në Platformën X për vrasjen e Brigitte Garcia.

Zbulimi i trupave të pajetë u bë në një plazh të njohur si Punta Napo. Krimi raportohet se është kryer pas mesnate.

Sipas Policisë, familjarët e kryebashkiakes nuk kishin marrë asnjë lajm prej saj që nga mesdita e së shtunës, 23 mars dhe denoncuan zhdukjen e saj në polici.

Familja e 27-vjeçares kishin dijeni që ajo ishte në një automjet të marrë me qira, ndaj kërkuan personin që zotëronte makinën dhe e gjetën përmes GPS-it të mjetit.


Huazuar nga StartNews.

Back to top button