Aktualitet dhe Lajme

“Dyshime se nga kampi Ashraf u kryen sulme kibernetike në drejtim të Iranit”, zbardhet dosja e SPAK për kontrollin në Manzë

Share

bardhet dosja e SPAK, i cili urdhëroi dje Policinë e Shtetit që të ushtronte kontrolle në kampin e muxhahedinëve në Manzë. Kontrollet në fjalë sollën reagimin e ashpër të banorëve të këtij kampi, të cilët u përplasën me forcat e rendit, ndërsa 15 efektivë u plagosën, po ashtu edhe nga radhët e muxhahedinëve. Gazetarja Klodiana Lala ka siguruar për BalkanWeb dosjen, mbi të cilën argumentohet dhe ndërhyrja e policisë, për të ushtruar kontrolle dhe për të bllokuar disa pajisje elektronike, mes tyre laptopë.

Në dosjen në fjalë thuhet se ka dyshime që nga organizata MEK, të kryheshin sulme kibernetike në drejtim të Republikës Islamike të Iranit. “Është referuar fakti se dyshohet se nga organizata “MEK” (Organizata e Muxhahedinëve të Popullit të Iranit) nga territori i Republikës së Shqipërisë ka kryer sulme kibernetike ndaj Republikës Islamike të Iranit në disa periudha të ndryshme kohore si dhe drejt disa institucioneve në shtetin iranian. Duke qenë se statusi i qëndrimit të organizatës MEK në Shqipëri është humanitar, Republika Islamike e Iranit në vazhdimësi ka pretenduar duke ngritur këto dyshime si dhe në mënyrë të vazhdueshme kërcënon se do të ndërmarrë sulme ndaj Shqipërisë dhe organizatës MEK.”, -thuhet në vendimin e gjykatës.


Huazuar nga MatTv

Artikuj të ngjashëm

Back to top button