Aktualitet dhe Lajme

Biden: Nëse nuk ka armëpushim në Gaza deri në Ramazan, situata mund të bëhet shumë e rrezikshme

Share

Presidenti i SHBA Joe Biden paralajmëroi të martën për një situatë “shumë, shumë të rrezikshme” pa një marrëveshje armëpushimi në Gaza deri në Ramazan, duke shtuar se i takonte Hamasit të pranonte një marrëveshje ndërsa bisedimet vazhdojnë në Kajro.

Ndërsa ushtria amerikane bëri dërgimin e dytë të ndihmave në Gaza, Biden i tha gjithashtu aleatit Izraelit se nuk kishte “justifikime” për dështimin për të lejuar më shumë ndihma në enklavën palestineze, ku OKB paralajmëron se uria po afrohet.

Komentet e Biden erdhën pasi zhgënjimi i SHBA-së rritet si me Izraelin për nevojat e Gazës për ndihmë dhe numrin spirale të vdekjeve të civilëve, por edhe me Hamasin për ngecjen e kushteve duke përfshirë lirimin e pengjeve.

“Është në duart e Hamasit tani,” u tha Biden gazetarëve ndërsa po fluturonte për në Shtëpinë e Bardhë nga strehimi presidencial në Camp David në kodrat e Maryland.

“Izraelitët kanë bashkëpunuar, oferta (për një armëpushim) është racionale. Ne do ta dimë brenda dy ditësh. Por ne kemi nevojë për armëpushim.”

Ai shtoi: “Duhet të ketë një armëpushim sepse Ramazani — nëse futemi në rrethana ku kjo vazhdon deri në Ramazan, Izraeli dhe Jerusalemi mund të jenë shumë, shumë të rrezikshëm.”

Ramazani do të fillojë më 10 ose 11 mars, në varësi të kalendarit hënor. Biden nuk dha hollësi, por Shtetet e Bashkuara javën e kaluar i kërkuan Izraelit që të lejojë myslimanët të adhurojnë në kompleksin e xhamisë Al-Aksa në Jerusalem gjatë Ramazanit, pasi një ministër i ekstremit të djathtë propozoi ndalimin e palestinezëve nga Bregu Perëndimor i pushtuar.

Demokrati Biden përballet me presion të mprehtë politik në një vit zgjedhor për mbështetjen e tij për Izraelin në mes të numrit të madh të vdekjeve të civilëve në Gaza, të cilin ministria e shëndetësisë atje e ka vendosur në 30,631, kryesisht gra dhe fëmijë.

Izraeli u zotua të eliminojë Hamasin pas sulmit të tij të paprecedentë të 7 tetorit në Izraelin jugor që rezultoi në vdekjen e rreth 1,160 njerëzve.
Huazuar nga Albeu.com

Back to top button